Cvičení je pro vás prospěšné. Podle Mayo Clinic cvičení mimo jiné kontroluje hmotnost, předchází zdravotním potížím a nemocem, jako je vysoký krevní tlak a deprese, zlepšuje náladu a zvyšuje energii. Víme, že zařazení pravidelné aktivity do každodenního režimu je prospěšné pro naše fyzické i duševní zdraví.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potřebují všichni dospělí ke zlepšení svého zdraví každý týden dva druhy fyzické aktivity - aerobní aktivitu a posilování svalů. Tyto pokyny doporučují, abyste každý týden pro zlepšení svého zdraví absolvovali alespoň 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní aerobní aktivity nebo kardio cvičení a alespoň dvě posilovací cvičení s využitím vlastní váhy, volných vah nebo strojů. Víme, že obě formy cvičení jsou pro vaši pohodu nezbytné a měli byste se věnovat oběma, ale která z nich je pro vás lepší?

Odpověď spočívá v tom, jaké jsou vaše cíle. Snažíte se zlepšit svou vytrvalost, zdraví srdce, nebo se snažíte shodit tuk a získat tonus? Podstatné je, že obojí pomáhá dosáhnout všech cílů; jedno může být pro konkrétní plán užitečnější než druhé. Obě formy cvičení vám pomohou spalovat tuk a obě mají svůj vlastní soubor výhod.

Kardio zlepšuje vaše srdce a celkové zdraví

Výhody kardio cvičení jsou obsaženy už v jeho názvu; pomáhá kardiovaskulárnímu zdraví. Podle časopisu Women's Health je jedním z hlavních přínosů přidání kardia k vašim aktivitám to, jak zlepšuje zdraví vašeho srdce a vaši schopnost vydržet. Aerobní cvičení, jako je běh, způsobuje, že srdce účinněji pumpuje kyslík do celého těla, a proto čím více běháte, tím je to snazší a tím lepší v tom budete.

Kardio pomáhá zvyšovat výkon mozku a posiluje kognitivní výkonnost, abyste zůstali bystří. Studie publikovaná v časopise Journal of Gerontology uvádí, že u lidí, kteří se pravidelně věnují kardio cvičení, dochází v průběhu času k výraznému snížení úbytku mozkové tkáně ve srovnání s těmi, kteří necvičí. Další výhodou kardia je, že pomáhá snižovat krevní tlak. Healthline uvádí, že pravidelné kardio může pomoci zvládnout příznaky vysokého krevního tlaku a udržet ho v regulované výši.

Kardio trénink také způsobuje změnu bílých krvinek (WBC), které jsou imunitním systémem našeho těla v boji proti nemocem. Společnost Medline Plus doporučuje lidem, aby se věnovali kardio cvičení, protože jejich WBC budou rychleji cirkulovat a pomohou vám dříve odhalit nemoci, abyste je mohli léčit dříve, než se zhorší. Přesvědčí vás to, abyste začali běhat nebo přidali další formy kardio cvičení, jako je plavání nebo jízda na kole, a pomohli tak své rutině?

Silový trénink vás zpevní a posílí

Silový trénink je také známý jako silový trénink a trénink s odporem a pomůže vám celkově zesílit.

Zatímco kardio je pro vás vynikající, pokud chcete získat tonus, musíte také provádět některé silové tréninky. Podle časopisu Women's Health vám silový trénink pomáhá budovat a tvarovat svaly, což vede k tonizaci těla. Když donutíte své svaly vykonávat odporovou práci, dojde k rozbití svalové tkáně a napomáhá jejich opětovnému zesílení a zeštíhlení. Takže v podstatě ti, kteří provádějí silový trénink, mají více zvětšenou svalovou hmotu, která zlepšuje jejich metabolismus, aby spalovali více kalorií. Fyziolog cvičení Dr. Leigh Breen pro tuto publikaci uvedl: "Svaly jsou metabolicky aktivnější než tuk, takže čím více jich získáte, tím více kalorií spálíte - a tím větší je pravděpodobnost, že si tuk udržíte." Healthline také sdílel, že je spojeno se snížením množství břišního a celkového tělesného tuku, což bylo prokázáno mnoha studiemi. A s menším množstvím tělesného tuku vypadáte štíhlejší.

Pokud chcete zlepšit rovnováhu a koordinaci, musíte navíc začít se silovým tréninkem. Podle portálu Health Sport jste s přibývajícím věkem náchylnější k pádům a pomalejšímu zotavování, takže silový trénink zlepšuje držení těla a posiluje svaly, abyste byli vyváženější a koordinovanější - což vede k menšímu počtu nehod. Takže kdo je teď připraven udělat pár dřepů a kliků? Chcete-li zůstat zdraví a silní, je nejlepší zařadit do svého životního stylu jak silový trénink, tak kardio cvičení.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: