Po rychlém metabolismu touží snad každá (nejenom) žena, obzvláště v pokročilejším věku. Někdo má metabolismus rychlý "od přírody", ale existuje plno oblastí, kterými náš metabolismus přímo ovlivňujeme. Jak si jej tedy nevědomě zpomalujeme?

Nedostatečný pitný režim

Pitný režim je problémem mnoha z nás. Doporučuje se vypít kolem 2-3 litrů za den. Mnoho z nás ovšem začne den kávou a přes den na dodržování pitného režimu není čas. Večer se k tomu může přidat alkohol, ale všechny tyto potraviny tělo ještě více odvodňují, proto bysme měli vypít vody o to více. Ve studii publikované v časopise The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism vědci zjistili, že pití pouhých 500 mililitrů vody (asi 2 šálky) zvyšuje rychlost metabolismu o 30%. Pijte tedy vodu po celý den, abyste zůstali hydratovaní a rychlý metabolismus bude jako příjemná třešnička na dortu.

Nedostatek spánku

Počet (kvalitně!) naspaných hodin je pro tělo i metabolismus zcela stěžejní. Pokud spíme málo hodin nebo málo kvalitně, tělo nefunguje tak, jak by mělo. Potřebná délka spánku je u každého odlišná, avšak průměrně se uvádí 7-9 hodin spánku, což je někdy pouhá pohádka. Důležité jsou také činnosti, které děláme před samotným spánkem. Neměli bysme se fyzicky ani psychicky vyčerpávat a také bychom se měli vyvarovat modrému světlu alespoň hodinu až dve před ulehnutím. Spánek má vliv na celé množství procesů, od zpomaleného metabolismu k hormonální nerovnováze, přejídání a plno dalším neduhům. Udělejte si tedy ze svého spánku prioritu.

Žijeme v neustálém shonu a stresu

Jako vždy musíme zmínit i stres, pokud jde o následky na náš zdravotní stav. Jaký má ale vliv právě na metabolismus? Když se zvyšuje hladina stresu, vaše tělo produkuje hormon zvaný kortizol. Kortizol vede ke zvýšené chuti k jídlu, chuti na vysoce zpracovaná jídla, snížené touze cvičit a ke snížení kvality spánku - to vše negativně ovlivňuje metabolismus. I když nemůžete vždy ovládat své úrovně stresu, zkusme si osvojit alespoň nějaké techniky (např. dechové), které nám v těžkých chvílích pomohou.

Nespíme v chladné místnosti

Toto platí hlavně pro chladnější měsíce, kdy plno z nás spí v přetopené místnosti. To pro tělo ale není to pravé ořechové. Spaní v chladnější místnosti by mělo zvyšovat hladinu tzv. hnědého tuku, který spaluje kalorie za účelem výroby tepla. Ideální teplota pro náš spánek by se tedy měla pohybovat okolo 19°C.

Sedavý styl života

Další strašák, který se objevil s postupnou světovou modernizací je sedavý styl života. Přechod od kancelářské židle k autu na gauč může vést k velmi sedavé rutině. Dlouhodobé sezení vaše tělo "přepne" do režimu úspory energie, což znamená, že váš metabolismus může trpět a značně se zpomalit. Podle britské Národní zdravotní služby se „dlouhodobé sezení vede ke zpomalení metabolismu, což ovlivňuje schopnost těla regulovat hladinu cukru v krvi, krevní tlak a odbúravat tělesný tuk.“ Zkusme si tedy najít mezi prací alespoň krátké pauzy na protažení a ve volném čase si najít vhodnou pohybovou aktivitu, která bude přínosem jak pro naše fyzické, tak i mentální zdraví.

V dnešním článku jsme si ukázali pár nejčastějších příčin pomalého metabolismu, je jich však mnohem více. Co je pro vás ten největší problém? A jak se zpomaleným metabolismem bojujete?

Zdroje: Freepik, blog.myfitnesspal.co

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: