Syndrom karpálního tunelu je stav horní ruky, který je známý jako nejběžnější nervová komprese, která se vyskytuje v těle. Ovlivňuje přibližně 3% populace a může způsobit mnoho příznaků, které ovlivňují každodenní život člověka. Ve skutečnosti je syndrom karpálního tunelu kvůli svému významu příznaků jednou z nejčastějších příčin ztráty pracovní pozice v USA, což z něj činí důležité onemocnění, kterému je třeba porozumět. Ve snaze získat lepší povědomí o této nemoci je zde několik běžně řešených otázek týkajících se syndromu karpálního tunelu:

Co je to karpální tunel?

Karpální tunel je anatomický prostor, který se nachází tam, kde vaše zápěstí přechází do ruky. Je tvořen několika zápěstními kostmi a vazem, který vytváří „střechu“ tunelu.

Co je uvnitř karpálního tunelu?

V tomto tunelu je několik šlach, které pohybují prsty a palcem. V tunelu se také nachází střední nerv. Tento nerv je důležitý jak pro vnímání, tak pro funkci některých svalů v ruce.

Co je syndrom karpálního tunelu?

Syndrom karpálního tunelu je komprese středního nervu v anatomickém prostoru karpálního tunelu, která způsobuje příznaky.

Co způsobuje, že dochází k této kompresi nervu?

Ke kompresi středního nervu v karpálním tunelu pravděpodobně dojde, když je na tunel zvýšený tlak. K tomu může dojít otokem kolem zápěstí, s prodlouženým časem stráveným se zápěstím v ohnuté poloze nebo s prodlouženým tlakem přímo na zápěstí. Například pokud spíte se zápěstím a rukou v ohnuté poloze, může to stlačit nerv, což způsobí, že se během spánku objeví příznaky. Činnosti prováděné v posilování, jako jsou push up nebo jóga, mohou také způsobit kompresi. Opakované úkoly, jako je silné uchopení a ohnutí zápěstí, mohou navíc způsobit příznaky.

Jaké jsou příznaky syndromu karpálního tunelu?

Když dojde ke stlačení nervu, příznaky, které pociťujete, jsou necitlivost, brnění a slabost nebo bolest palce, ukazováčku a prostředních prstů ruky. Tyto příznaky jsou často horší v noci nebo po opakovaných činnostech. Navíc může dojít k neohrabanosti nebo ztrátě jemné motorické koordinace v ruce což vede k neúmyslným upuštění různých předmětů.

Jsou určití lidé vystaveni většímu riziku vzniku syndromu karpálního tunelu?

Existuje několik faktorů, které vás mohou vystavit vyššímu riziku vzniku syndromu karpálního tunelu. Například artritida, těhotenství, onemocnění štítné žlázy, obezita a cukrovka mohou způsobit větší otoky v tunelu, zvýšení tlaku na nerv a způsobení příznaků. Lidé, kteří trpí zlomeninou zápěstí, mohou být také vystaveni většímu riziku vzniku příznaků v důsledku traumatu a otoku v tunelu a kolem něj. Někteří lidé mohou mít tunel užší, což je také vystavuje riziku syndromu karpálního tunelu. Statisticky je tato diagnóza častější u žen. Větší riziko mohou mít také ti, kdo provádějí opakující se úkoly nebo používají nástroje nebo zařízení se silnými vibracemi.

Co mám dělat, abych zabránil syndromu karpálního tunelu?

Chcete-li omezit riziko vzniku syndromu karpálního tunelu, je nejlepší vyhnout se dlouhodobému udržování zápěstí v ohnuté poloze, vyhnout se prodlouženým polohám zátěže na zápěstí a dělat přestávky při opakujících se úkolech, jako je používání počítače. Pokud vaše práce vyžaduje použití nástrojů nebo zařízení se silnými vibracemi, doporučuje se používat ochranné pomůcky, jako jsou antivibrační rukavice.

Jak se léčí syndrom karpálního tunelu?

Tuto diagnózu lze často léčit jednoduchými možnostmi s ručním terapeutem. Léčba může zahrnovat použití ortézy k podpoře zápěstí v neutrální poloze, úpravu aktivity, aby se zabránilo opakujícím se pohybům, které mohou zhoršit vaše příznaky, a další ošetření, jako je masírování nervů nebo šlach. Můžete se také zeptat vašeho lékaře nebo chirurga, kteří vám mohou objednat důležité diagnostické testy, které vám pomohou potvrdit příčinu vašich příznaků a nejlépe určit průběh léčby. Obecně platí že, syndrom karpálního tunelu je dobře známý a běžně léčitelná porucha horní končetiny. Může vyvolat závažné příznaky, ale lze jej často zvládnout jednoduchými opatřeními. Terapeut nebo chirurg vám mohou pomoci určit nejlepší způsoby léčby pro konkrétní případ.

Zdroje: assh.org, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: