Kratší dny v druhé polovině roku mohou způsobovat sezónní deprese kvůli nedostatku slunečního světla. Pokud trpíte sezónní afektivní poruchou, zvažte, zda se nechcete věnovat některému z těchto nových koníčků, abyste zaměstnali svou mysl a nedostali se do rutiny.

1. Pište kreativně

Ať už si chcete každý den zapisovat své myšlenky do deníku nebo psát sérii krátkých povídek, přiložení pera na papír nebo prstů na klávesnici by vám mohlo pomoci. Mnoho lidí prostřednictvím psaní usměrňuje své emoce a vám by to mohlo pomoci konstruktivně zpracovat ty vaše. Ne všechno musí být dobré - někteří lidé prostě jen rádi dostávají své myšlenky a příběhy ven.

Psaní beletrie je skvělý způsob, jak na chvíli uniknout realitě a vytvořit si svět podle svých představ. Národní měsíc psaní románů, zkráceně NaNoWriMo, vyzývá účastníky, aby během náročného měsíce listopadu napsali celý román. Protože akce vybízí k tomu, abyste sebekritiku nechali na říjen, můžete psát svobodně a bez problémů. Možná si na to budete muset chvíli zvykat, ale pokud máte chuť na výzvu, která vás na sklonku podzimu zaujme, je NaNoWriMo tou správnou volbou.

2. Vezměte si kurz

Naučit se něco může být přesně to, co potřebujete, abyste udrželi svůj mozek aktivní i přes mlhu deprese. Nové výzvy trénují váš mozek, aby něco dělal nebo se na něco díval novým způsobem. Ať už se rozhodnete učit se o historii svého státu nebo o různých druzích ptáků, kteří žijí ve vašem okolí, budete pro svou mysl výzvou a zaměstnáte ji v těžkých chvílích.

3. Hrajte ve sportovním týmu

Sporty nejsou v zimě příliš rozšířené. Přesto si můžete najít místní ligu, které se můžete zúčastnit. Budování sociálních vazeb prostřednictvím sportu může pomoci zmírnit příznaky deprese. Dodatečný pohyb vám také může zlepšit náladu a zanechat pocit štěstí. Získáte nové přátele a budete se věnovat koníčku, který máte rádi - a možná se zároveň naučíte něco nového.

4. Staňte se někde dobrovolníkem

Dobrovolnictví vám umožní vrátit něco své komunitě. Pocit, že děláte něco dobrého pro druhé, může změnit váš život, ať už trávíte čas v polévkové kuchyni nebo v útulku pro zvířata.

Některé dny vás deprese zanechá s pocitem, že nemůžete vylézt z postele. Pokud se tak často cítíte, můžete se stát dobrovolníkem prostřednictvím svého telefonu. Některé aplikace vám umožní vrátit se ke své komunitě a pomáhat ostatním prostřednictvím internetu.

5. Naučte se nové recepty

.

Sezónní afektivní porucha se nejčastěji vyskytuje na podzim a v zimě, což je také ideální doba pro procvičení vašich pekařských dovedností. Můžete se naučit připravovat řadu dezertů, kterými o svátcích ohromíte své přátele a rodinu, nebo se můžete naučit připravovat zdravější jídla z kořenové zeleniny, která je v tomto ročním období k dispozici.

Možná vás bude více bavit, když se zúčastníte kurzu vaření s někým, koho znáte. Pokud se lépe učíte samostatně, zvažte, zda si recept nejprve nevyzkoušíte sami a pak ho naučíte přítele nebo člena rodiny, abyste posílili vzájemné pouto a udrželi se ve společnosti. Jídlo lidi spojuje, a jakmile budete mít za sebou několik receptů, ostatní se od vás budou chtít učit.

Zachovejte si dobrou náladu, jak jen to jde

S depresí není snadné bojovat. S přibývajícími měsíci a temnější oblohou může být náročné vidět světlo na konci tunelu. Jen nezapomeňte, že sezónní deprese netrvá věčně. Některé příznaky, které pociťujete, můžete zmírnit tím, že vyzkoušíte nový koníček, který vám temné dny trochu projasní.

Zdroje: artofhealthyliving.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: