Bolí vás spodní záda? Trpíte při vstávání ze židle nebo při chůzi do schodů? Možná je na vině vaše SI skloubení. SI skloubení je spojení vaší pánve a kosti křížové. Tyto klouby jsou vyztuženy pevnými vazy a mají na práci udržovat váhu horní poloviny těla a tlumení nárazů při chůzi, běhu či dopadech, čímž snižují tlak na páteř.

Výzkumy ukazují, že u 15-30% lidí s chronickou bolestí zad je příčina dysfunkce SI skloubení. I když tyto problémy bývá těžké rozlišit od bolestí způsobených vyhřeznutím bederních plotének tzv. ischias. Pro někoho může být bolest tupá a bolestivá, pro jiné může být ostrá a bodavá. S největší pravděpodobností budete pociťovat bolesti SI kloubů v dolní části zad a hýždí, ale mohou se pohybovat do boků a dolů do stehen, třísla a dokonce i nohou. Můžete také zaznamenat:

- bolest jen na jedné straně zad

- bolest při delší době ve stoji

- bolest, která se zhoršuje při chůzi, běhu

- bolest zhoršující se při určitých pohybech jako vstávání ze židle, chůze do schodů, otáčení v posteli

- citlivost a napětí v oblasti hýždí a boků

Proč vaše SI fungují špatně

Mezi hlavní zdroje dysfunkce SI skloubení patří buď moc velká pohyblivost a s tím spojená hypermobilita nebo nestabilita v kloubu, která se projevuje bolestí v dolní části zad a/nebo kyčle a může vyzařovat do oblasti rozkroku. Nebo příliš malá pohyblivost, která má za následek svalové napětí, bolest, kterou člověk obvykle pociťuje na jedné straně dolní části zad nebo hýždí a může vyzařovat dolů po zadní části nohy (podobně jako u zmiňovaného ischiasu).

Další příčiny a rizikové faktory

Špatný stereotyp chůze nebo skolióza, která může vyvíjet nerovnoměrný tlak na jednu stranu pánve, což způsobuje opotřebení SI kloubu a zvýšené riziko bolesti.

Těhotenství nebo nedávný porod mohou běžně způsobit bolesti sakroiliakálního kloubu u žen v důsledku přibývání na váze či hormonálních změn způsobujících uvolnění vazů v SI kloubu

Předchozí operace dolní části zad nebo operaci náhrada kyčelního kloubu a odběr kostních štěpů braných z kosti kyčelní

Činnosti, které kloub opakovaně zatěžují, jako jsou kontaktní sporty, pravidelné zvedání těžkých břemen nebo náročná práce.

Co s tím?

Prvním krokem k úlevě od bolesti je přestat dělat činnosti, při kterých vaše SI klouby bolí. Co může zmírnit vaši bolest je střídání studených a teplých obkladů. Dobrý nápad je také navštívit vhodného doktora, v lepším případě fyzioterapeuta, který vás důkladně prošetří, stanoví pravé příčiny bolesti a naučí vás, jak s ní pracovat a co dělat, abyste váš problém vyřešili.

Mezi další způsob léčby patří podání medikamentů jako volně prodejné léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky a různé masti. Toto řešení však neléčí příčinu bolesti a pouze tlumí její projevy. Anestetika mohou být podány také injekčně do místa sakroiliakálního kloubu, což může pomoci zmírnění zánětu a bolesti.

Pro dobrou funkci SI skloubení je důležité zapracovat na rozsahu pohybu v kloubu a protažení měkkých tkání kolem k udržení pružnosti. Dále se doporučují posilovací cvičení, které pomáhají stabilizovat kloub a snižují stresovou zátěž při pohybu.

Zdroje: https://creakyjoints.org/education/sacroiliac-joint-pain/ , https://www.spine-health.com/conditions/sacroiliac-joint-dysfunction/treatment-options-sacroiliac-joint-dysfunction , Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: