Jistě jste již mnohokrát slyšeli rčení "jste to, co jíte". Bohužel to neznamená, že když budete jíst jablečný koláč ke každému jídlu, skutečně se proměníte ve voňavý kousek ovocného koláče-Sorry! Místo toho má tato věta naznačovat, že jídlo, které jíte, má vliv na váš duševní a zdravotní stav.

A ačkoli tato fráze už možná "vyčpěla" (bez slovní hříčky), není to žádný mýtus! Studie prokázaly, že to, co dáváte do svého těla, může skutečně ovlivnit stav vaší mysli. Proto je tak důležité, ať už jste kdokoli a pocházíte z jakéhokoli prostředí, dodávat si živiny, které vaše tělo potřebuje, aby fungovalo co nejlépe.

Tato rada je ještě přínosnější pro ty, kteří se snaží regulovat své nálady. U lidí s duševními poruchami může mít jídlo, které jíte, větší vliv na vaši náladu, než si myslíte. Přemýšlejte o tom takto: Pokud je váš mozek ochuzen o živiny nebo pokud mozkem obíhají volné radikály či škodlivé zánětlivé buňky, je logické, že strava bude mít na vaše duševní zdraví dost zásadní důsledky.

Ve skutečnosti mohou potraviny, které konzumujete, hrát významnou roli při zvyšování četnosti, hloubky a trvání záchvatů deprese nebo úzkosti. Pokud se potýkáte s psychickými problémy, nebo dokonce pokud se jen cítíte celkově sklesle, vyřaďte následující potraviny ze svého jídelníčku co nejdříve!

Cukr
Strava s vysokým obsahem rafinovaných cukrů je pro mozek škodlivá. Patří sem nejen zjevné sladkosti, ale také vaše oblíbené zpracované potraviny, jako je bílé pečivo, cereálie a těstoviny.

Sladké potraviny se rychle vstřebávají do krevního oběhu. Tento proces může způsobit počáteční "opojení" nebo příliv energie, ale jeho účinky brzy vyprchají (protože tělo produkuje inzulín) a zanechá vás unavené a skleslé. Vědci navíc zjistili, že při zvýšené hladině glukózy v krvi klesá hladina bílkoviny, která podporuje růst neuronů a synapsí. To znamená, že konzumace cukru rozhodí váš mozek a má nepříjemné následky.

Umělá sladidla
Pardon, ale tito chlapíci nejsou o nic lepší. Aspartam, běžná složka, která se nachází v dietních výrobcích, blokuje tvorbu neurotransmiteru serotoninu. Serotonin v mozku ovlivňuje hladinu nálady, úzkosti a štěstí, a tak není překvapením, že může souviset s duševními chorobami.

Alkohol
Možná jste již slyšeli, že alkohol je depresivní látka. Co to ale ve skutečnosti znamená? No, několik různých věcí. Alkohol může snižovat hladinu serotoninu a noradrenalinu, které pomáhají regulovat náladu. Alkohol také dočasně přeruší působení stresových hormonů, které oslabují mozek a nervový systém. A aby toho nebylo málo, alkohol narušuje spánek, který souvisí s duševní pohodou a mění myšlenkové procesy.

Transmastné kyseliny
Podle studie publikované v PLOS ONE může konzumace transmastných kyselin ucpávajících tepny zvýšit riziko deprese až o 48 procent. Transmastné kyseliny jsou rozšířené zejména ve smažených potravinách. Vše, co je připravováno na hydrogenovaných olejích a obsahuje transmastné kyseliny, může potenciálně přispívat ke vzniku deprese.

Nasycené tuky
Dávejte si pozor na nasycené tuky, které se nacházejí v živočišných produktech, jako je lahůdkové maso, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, máslo atd. Mohou ucpávat tepny a bránit průtoku krve do mozku, což může vyvolat špatné duševní zdraví.

Kofein
Kofein dělá s mozkem různé šílené věci. Za prvé, kofein obsažený v kávě, limonádě a čaji má rušivý vliv na spánek, takže je obtížnější jít spát a udržet se v posteli. Dysfunkční spánek může skutečně poškodit váš duševní stav. Navíc kofein je nejhorší pro úzkostný mozek. Malé množství tohoto stimulantu může způsobit řadu nervy drásajících vedlejších účinků. Kofein může také zhoršit vstřebávání klíčových živin pro zlepšení nálady, jako jsou vitaminy B a D.

Sójové výrobky
I když je sója plná bílkovin, je také plná trypsinu a inhibitorů proteázy - enzymů, které ztěžují trávení důležitých živin pro duševní pohodu. Sója má také vysoký obsah mědi, minerálu spojovaného s úzkostným chováním.

Když jsme vyloučili všechny dobré věci v životě, možná vás zajímá, co můžete jíst pro dobré duševní zdraví. Místo toho, abyste sáhli po pochutinách, které jsme jmenovali v tomto článku, volte potraviny bohaté na selen, vitamin D, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty, vitamin B, zinek a bílkoviny. Budete šokováni, jaký rozdíl ve vaší náladě zdravý životní styl způsobí!

Zdroje:

https://www.eatthis.com/foods-make-anxiety-worse/
https://psychcentral.com/blog/7-foods-that-may-contribute-to-your-depression/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318428.php
https://www.health.harvard.edu/blog/nutritional-psychiatry-your-brain-on-food-201511168626
https://www.mentalhealth.org.uk/a-to-z/d/diet-and-mental-health
https://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130916103530.htm
https://www.medicalnewstoday.com/kc/serotonin-facts-232248
https://www.clearviewtreatment.com/depression-symptoms-alcohol

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: