K naší smůle se stresu nevyhneme. Je to nevyhnutelný fakt života, se kterým se musíme naučit žít, i když se promítá do naší fyzické pohody; příliš mnoho stresu může mít za následek nejen bolesti hlavy, svalové napětí a problémy s trávením, ale může vést i k nárůstu hmotnosti. Když jste ve stresu, váš mozek reaguje produkcí dvou hlavních hormonů: adrenalinu a kortizolu. Příval kortizolu přesvědčí vaše tělo, že potřebuje doplnit zásoby energie, i když nemáte hlad (proto: stresové stravování). Kortizol také podporuje ukládání přebytečné glukózy v těle ve formě tuku, který se ukládá kolem břicha. Naštěstí existují triky, kterými můžete stres zvládnout a přibírání na váze porazit. Zde je seznam pěti věcí, které byste mohli udělat, abyste se vyhnuli ohavnému "stresovému břichu".

Zatřeste s ním
Cvičení je víc než jen spalování kalorií. Zůstat aktivní je hlavním reduktorem stresu a může skutečně pomoci při snižování hladiny kortizolu. Jak se zvyšuje váš krevní oběh, přebytečný kortizol je odváděn do ledvin, kde se hladina-nehladina stabilizuje. Pravidelné cvičení také zvyšuje metabolismus přebytečného tuku ve vašem těle. Odbourání "stresového břicha" je tedy jedním z (mnoha!) důvodů, proč byste měli zařadit cvičení do svého denního režimu.

Jíst s rozvahou
Kortizol způsobuje, že máte pocit, že jste opravdu hladoví, i když ve skutečnosti nepotřebujete všechno to jídlo, kterým se cpete. Pomalejší a rozvážnější stravování by vám mohlo pomoci udržet signály hladu pod kontrolou a zabránit tak přejídání. Vychutnejte si každé sousto a po polknutí se sami sebe zeptejte: Mám ještě hlad? Pokud je odpověď ano, vychutnejte si další sousto!

Přidejte si povzbuzovače metabolismu
Jste fanouškem chilli? Zařazení pálivých potravin do jídla, jako jsou chilli papričky nebo kajenský pepř, by vám mohlo pomoci zvýšit rychlost metabolismu a skutečně bojovat proti přibývání na váze způsobenému stresem. Nejenže pomáhají s chutí k jídlu a pocitem sytosti, ale výzkumy ukazují, jak by vám kořeněná jídla mohla pomoci spálit více kalorií, pokud je sníte před tréninkem. Přivolejte si a vyzkoušejte to na vlastní kůži:

Dejte si něco ostrého
Překvapilo vás to? Jedním z nejlepších způsobů, jak omezit přejídání vyvolané stresem a zvládnout hladinu kortizolu, je zdržet se přísných diet. Když se hladina kortizolu zvýší, hladina cukru v krvi vystřelí nahoru a pak zase vystřelí dolů, takže se cítíte velmi hladoví; to může vést k tomu, že místo po jedné sušence sáhnete po třech. Takže si ten pamlsek dopřejte... s mírou!

Vynechejte kávu
...nebo se držte kávy bez kofeinu, pokud toužíte po její chuti. Bylo zjištěno, že konzumace kofeinu v kombinaci se stresem zvyšuje hladinu kortizolu ještě více, než kdybyste byli ve stresu sami. Nadbytek kortizolu může vést k pocitu hladu a sklonům ke stresovému jídlu. Až se příště budete cítit přetíženi, vynechejte kávu a místo ní si dejte něco uklidňujícího, například heřmánkový čaj; hladina kortizolu (a ploché břicho!) vám později poděkuje.


.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: