Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, u nichž bylo zjištěno, že pomáhají podporovat zažívání a imunitní systém. Tyto mikroorganismy se vyskytují ve vašich střevech a pomáhají stravovat potravu, absorbovat živiny a minimalizovat výskyt škodlivé bakterie, jež může způsobovat choroby. Více probiotik můžete získat tím, že do svého jídelníčku zahrnete jídla, jež obsahují dostatečné množství probiotik, jako je jogurt, kimchi, kysané zelí a kefírové mléko.

Mnoho lidí bere doplňky stravy, jež obsahují probiotika pro další zlepšení zdraví, jelikož obsahují větší množství probiotik, než potraviny. Obecně jsou probiotika bezpečná, ale i dobré věci můžete mít příliš. Pojďme se podívat na čtyři běžné signály, jež naznačují, že berete až příliš mnoho probiotik.

 • Nadýmání
 • Nadýmání je nejběžnější vedlejší efekt s mnoha formami zažívacích potíží. Dochází k tomu tehdy, kdy se vaše břicho naplní přebytečným vzduchem nebo plynem. Váš žaludek vám může připadat velký, oteklý a na dotek napjatý. Přestože to obvykle není nic fatálního, nadýmání může způsobovat spoustu bolesti a nepohodlí.

 • Plynatost
 • Plynatost se často vyskytuje spolu s plynatostí. Samotný proces trávení obvykle produkuje plyn. U člověka k tomu průměrně dochází třináctkrát až jednadvacetkrát denně. Plyn ve vašem GI traktu (Gastrointestinálním traktu) pochází ze vzduchu, jež spolknete, nebo vzniká rozkladem nestrávených potravin bakteriemi v tlustém střevě. Za normálních podmínek, pokud bakterie tráví potravu ve vašem střevě, se plyn uvolňuje. Některé potraviny, zejména ty s vysokým obsahem vlákniny způsobují větší produkci plynu, než potraviny jiné.

  Probiotické doplňky stravy v podstatě poskytují vašemu střevu více dobrých trávicích bakterií. Předávkování těmito bakteriemi může způsobit zvýšené množství plynu (což také znamená větší nadýmání)

 • Průjem
 • Průjem je charakteristický volnými, vodnatými pohyby střev, jež se mohou vyskytovat častěji. Průjem také může být doprovázen bolestí břicha, nadýmáním a nevolnostmi. Akutní průjem trvá cca jeden den a zmizí sám. Je obvykle způsoben kontaminací potravin nebo vody škodlivými bakteriemi, viry nebo parazity. Průjem, jež trvá déle, může poukazovat na vážnější zdravotní problém.

  Bylo zjištěno, že probiotika jako je „Lactobacillus acidophilus“ a „Saccharomyces boulardii“ zkracují dobu průjmu. Předávkování probiotiky všk může dráždit vaše střeva a vést k řídké stolici.

 • Bolesti břicha
 • Všechny výše uvedené příznaky mohou přispívat k bolestem břicha, jež se mohou projevovat ostrými bolestmi, křečemi nebo sevřeností.

  Kolik biliónů probiotik bych měl přijímat?

  Probiotika se měří jednotkami „Colony Forming Units“ („CFUs"), jež v podstatě uvádějí počet životaschopných buněk. Probiotický doplněk stravy by měl obsahovat okolo deseti biliónů „CFUs", jelikož se jedná o dávku, jež je potřebná ke zkrácení doby trvání průjmu u dětí. Není důležitá pouze dávka, ale také dodání. Mnoho probiotických produktů nechrání probiotika uvnitř před žaludeční kyselinou, jež mnoho probiotik, před tím, než se dostanou do střeva, zabíjí.

  Hledejte probiotika se „střevním povlakem“ nebo nějaký druh mechanismů se zpožděným uvolňováním, pro maximalizaci účinné dávky probiotik, již dostáváte.

  Kromě dávky je nezbytné vzít v úvahu také rozmanitost vašich probiotik. Mnoho probiotik má jeden, dva nebo pár kmenů nebo typů probiotik.

  Studie ukázaly, že rozmanitější složení probiotik s více kmeny je užitečnější než probiotika s jedním kmenem.

  Jak snížit vedlejší účinky probiotik

  Pokud užíváte probiotika a všimnete si některého z výše uvedených nežádoucích účinků, nemusíte je přestat zcela užívat. Snížení dávky je často nejlepší způsob, jak zabránit gastrointestinálním potížím nebo jiným vedlejším účinkům.

  Nejčastěji se bude možná muset vaše tělo přizpůsobit náhlé dávce prospěšných bakterií. Toto počáteční období přizpůsobování by mělo obvykle trvat pouze prvních pár dní, až se mikroflóra vašeho střeva začne znovu vyrovnávat. Pokuste se snížit dávku na polovinu, dokud příznaky nezmizí, a poté pokračujte v doporučené denní dávce.

  Spolu se snížením dávky byste také měli:

 • Brát probiotika na lačný žaludek
 • Probiotika mohou v kombinaci s určitými potravinami produkovat plny. Užívání probiotik na lačný žaludek zajistí, že k tomu nedojde a zajistí se tak maximální přežití prospěšných bakterií. Vezměte si probiotika nejméně půl hodiny před jídlem. Pokud stále pociťujete potíže, zkuste probiotika užívat nalačno před spaním.

 • Pít hodně vody
 • Mnoho vedlejších účinků způsobují detoxikaci trávicího systému. Zůstat hydratovaný urychlí proces a zabrání dehydrataci, pokud trpíte průjmem.

 • Být trpěliví
 • Může trvat až dva týdny, než se vaše tělo probiotikům přizpůsobí a výhody se projeví.

  Užívejte probiotika ve svůj prospěch

  Nyní byste si měli více uvědomovat potenciální vedlejší účinky předávkování probiotiky a jak je možné tyto vedlejší účinky eliminovat nebo minimalizovat. Pokud při užívání i nadále pociťujete potíže, doporučuji přestat s užíváním konkrétní značky probiotik.

  Kvůli rozdílům v dávce, rozmanitosti a mechanismech podávání nejsou všechna probiotika vytvářena stejně. Jedno probiotikum nebude mít stejné výhody nebo vedlejší účinky, jako jiné. Například, probiotikum užívající jeden kmen „Lactobacillus acidophilus“ může pomoci vašemu zažívání, ale jiné užívající jiný kmen „Lacto bacillus rhamnosus“ nemusí mít stejný účinek. Určení správné značky si může vyžadovat několik pokusů.

  Zdroje: breakingmuscle.com, Freepik

  Podobné články

  0 Komentářů

  Napište komentář

  Články z dalších našich webů: