Diabetes (cukrovka) je v dnešním světě velmi rozšířené onemocnění, proto se nutriční specialisti stále snaží (nejen) těmto lidem vyhovět vhodnými potraviny, které jim mohou ukojit jejich chutě na sladké.

HOŘKÁ ČOKOLÁDA

Hořká čokoláda ve správném množství může zahnat vaše chuti na sladké. Hořká čokoláda je bohatá na flavonoidy ( tj. rostlinná sloučenina, která může u lidí s diabetem druhého typu chránit před srdečními chorobami a předcházet rezistenci inzulinu).Také má nižší obsah cukru a kalorií než známá mléčná čokoláda.

Ideální denní doporučená porce hořké čokolády (alespoň s 70 %) je cca 13 g.

HROZNOVÉ VÍNO

Jako ostatní druhy ovoce, i hrozny obsahují vlákninu a zhruba 16 g sacharidů na 100 g. 

Hroznové víno je skvělá sladká svačina, kterou můžete konzumovat čerstvou nebo ideálně zmrazit v mrazáku - kuličky poté chutnají jako gumové bonbony. 

Dalším benefitem je obsah antioxidantů a polyfenolů, které chrání tělo před oxidačním stresem a ostatními chorobami (nejen) spojenými s cukrovkou.

BANÁNOVÁ ZMRZLINA

Věděli jste, že si můžete zmrzlinu připravit doma? A co takhle banánovou?

Stačí zmrazit oloupaný banán, přidat ho do mixéru společně s trochou vody + například s lžičkou vysokoprocentního kakaa či oříškového krému a rozmixovat.

Banány mají své kladné stránky, jako je obsah vlákniny, nižší glykemický index, který pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a mnoho dalšího.

VLASTNÍ MIX OŘECHŮ A SEMÍNEK

Obchodní řetězce často nabízejí mix ořechů, které však mohou obsahovat přebytek cukru či nekvalitní čokolády. Tento mix si můžete udělat doma.

Využijte například ořechy (mandle, para, vlašské, kešu, lískové,..), semínka (chia, sezam, lněná,..) či například hrst kokosu, kousek hořké čokolády, sušeného (domácího) ovoce apod.

Můžete v menší míře během dne mlsat a tělu dodáte potřebné makro a mikronutrienty z těchto potravin.

JABLKA

Jablko díky svému nižšímu glykemického indexu také pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje vlákninu a prospěšné minerály a vitamíny. 

Skvělá svačina je nakrájené jablko s trochou skořice - ideální na cesty, do práce/do školy, či doma k televizi.

Zdroje: www.healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: