Jak je možné, že Spojené státy americké utrácejí za zdravotní péči více než jiné státy, a přesto disponují jednou z nejnižších hodnot střední délky života mezi vyspělými zeměmi?

Zdravý životní styl a dlouhověkost

Vědci z Harvard T.H. Chan School of Public Health provedli rozsáhlou studii dopadu návyků na průměrnou délku života, v níž pracovali s údaji zjištěnými známými zdravotnickými organizacemi (Nurses' Health Study a Health Professionals Follow-up Study). Studie se zúčastnilo více než 120 tisíc mužů a žen, kteří byli sledováni po dobu minimálně 28 let. Mezi sledované oblasti patřila strava, fyzická aktivita, tělesná hmotnost, kouření a konzumace alkoholu, jelikož už v přecházejících letech bylo dokázáno, že právě ony mají největší dopad na riziko předčasné smrti.

Zdravá strava byla hodnocena na základě uváděného příjmu potravin, jako je zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné výrobky, zdravé tuky a omega-mastné kyseliny, ale také například podílu červeného masa, slazených nápojů a sodíku v jídelníčku.

Za fyzickou aktivitu byla považována střední až intenzivní činnost trvající alespoň 30 minut.

Zdravá tělesná hmotnost, definovaná indexem BMI, měla spadat do kategorie 18.5 až 24.9.

U kouření byla za nejdravější variantu považována jeho absence.

U alkoholu se měla největší denní hodnota pohybovat do 15 gramů u žen a 30 u mužů.

Vědci také brali v úvahu mimo jiné i informace týkající se věku, etnické příslušnosti a pravidelné užívání léků.

Pojítko mezi životním stylem a dlouhověkostí

Jak se ukázalo, zdravé návyky udělají opravdu hodně. Podle analýzy si lidé, kteří splnili kritéria všech pěti oblastí, užívali významně a působivě delší život než ostatní: o 14 let více u žen a 12 let u mužů. U lidí, kteří nesplňovali zásady zdravého životního stylu, byla mnohem větší pravděpodobnost předčasné smrti způsobené např. rakovinou nebo kardiovaskulárními onemocněními.

Vyšetřovatelé studie také vypočítali střední délku života podle toho, kolik z těchto pěti zdravých návyků lidé měli. Jen jeden zdravý zvyk prodloužil průměrnou délku života o dva roky u obou pohlaví! Výsledky výzkumu tudíž potvrzují tvrzení těch předešlých, které zjistily, že více než polovina předčasných úmrtí je způsobena faktory nezdravého životního stylu (špatné stravovací návyky, sedavý životní styl, obezita, nadměrný příjem alkoholu a jiné).

Kde je tedy problém?

Máme tendenci utrácet za "zázračné" léky a alternativní způsoby léčby nemocí, spíše než abychom jim předcházeli.

Odborníci navrhli, že nejlepším způsobem, jak pomoci lidem se zdravou stravou a změnami životního stylu, je rozsáhlá kampaň v oblasti veřejného zdraví a politiky (něco jako legislativa pro motocyklové přilby a bezpečnostní pásy...) Udělali jsme malý krok k lepšímu v právních předpisech týkajících se tabáku, ten je ale třeba podniknout také v mnoha jiných oblastech.

Zdroje: www.health.harvard.edu; https://Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: