Také chodíte rádi s partou kamarádů na „fotbal a pivko“? Nebo zajdete s kamarádkou po dřině v tělocvičně na skleničku? Zní to přeci lákavě, nejdřív práce v posilovně a pak zábava a drinky, vždyť jste přeci právě spálili spoustu kalorií, tak co si nedopřát. Jde ale vůbec alkohol a sport dohromady?

Spojení alkoholu a sportu vidíme běžně kolem sebe. Sportovní stadiony polepené reklamou na pivo, bouřlivou oslavu hokejových hráčů viděl nejeden z nás. Když mohou pít profesionální hráči, tak proč ne my rekreanti?

Pojďme se nejdříve podívat na to, jak vlastně alkohol působí na náš organismus. Spousta lidí se domnívá, že má alkohol stimulační účinky. Ve skutečnosti je tomu naopak. Pitím alkoholu se nám zpomaluje činnost mozku, snižuje schopnost koncentrace a koordinace, což je pro sportovce více než kontraproduktivní. Konzumace alkoholu po tréninku má špatný vliv i na regeneraci a sportovní výkon v dalších dnech. Alkohol navíc obsahuje takzvané prázdné kalorie, které naše tělo nevyužije a uloží je v podobě tuku. Jelikož neobsahuje bílkoviny a sacharidy, nedoplňuje tak glykogen ve svalech, který jsme předtím cvičením vyčerpali. Naše tělo se musí přednostně vypořádat s odbouráním jedů (toxinů) z alkoholu v játrech, obnova svalů se tak posouvá na později.

Musíme se tedy uchýlit k úplné askezi, abychom zůstali zdraví a fit? Určitě není potřeba zabíhat k absolutní abstinenci, stačí se držet principu „všeho s mírou“ a dodržovat tato 4 jednoduchá pravidla:

1.   Pijte střídmě po malých douškách.

Národní institut pro výzkum užívání alkoholu a alkoholismu (NIAAA) definuje střídmé pití počtem 7 skleniček drinků za týden, zkonzumováno s pauzami (ne tedy každý den) s tím, že maximální počet drinků při jedné příležitosti nesmí být víc než čtyři. Pokud však sportujete a chcete dosáhnout svých cílů, pak pijte nejvýše 3 až 5 drinků za týden a maximálně dva během jednoho dne. Pokud budete pít pomalu, vydržíte déle u jedné skleničky. Nesnažte se proto držet krok s vašimi kamarády!

2.   Plánujte si oslavy a tréninky

Pokud máte za sebou bujarou oslavu, druhý den s nějakým sportovním výkonem vůbec nepočítejte a trénink raději odložte. Vaše tělo ještě odbourává toxiny přijatých z alkoholu, je dehydrované a určitě nevyspané. Pokud jste to předchozí večer s alkoholem zase tolik nepřepískli, doporučuje se druhý den pouze kratší svižná chůze nebo dvacetiminutový silový trénink, ovšem s lehčím závažím.

3.   Najezte se!

Než půjdete pít, dobře se najezte. Pokud jste po cvičení, dodejte svému tělu dostatek sacharidů a bílkovin, abyste doplnili zásoby glykogenu ve svalech. Plný žaludek navíc zpomalí vstřebávání alkoholu do krve (především tučnější jídla).

4.   Hydratujte!

Jistě jste už zažili následky kocoviny v podobě ukrutných bolestí hlavy, nočních buzení, bušení srdce a sucha v ústech. To vše díky diuretickým účinkům alkoholu, který naše tělo odvodňuje (dehydratuje). Pokud víte, že budete slavit s alkoholem, zapijte každý váš drink sklenicí vody.

 

Zdroje: strongfitnessmag.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: