Po třicítce se naše finanční plánování mění. Výdaje se stávají o něco vážnějšími, (v ideálním případě) vyděláváme o něco více, protože rozšiřujeme své podnikání nebo stoupáme po firemním žebříčku, a možná šetříme na větší cíle, jako je dům nebo rodina. To znamená, že toto desetiletí přináší některá nová pravidla týkající se správy peněz.

1. Strategické utrácení

Pokud se vám při slově "rozpočet" dělá trochu nevolno, nevadí. Ale po třicítce je důležité mít zvládnuté finanční základy - přesně vědět, odkud naše příjmy pocházejí a kam směřují. Strategické utrácení znamená sladit naše každodenní návyky s dlouhodobými a krátkodobými prioritami.

2. Rozumějte svému pojištění

Každý z nás se pravděpodobně někdy dostal do zdravotních problémů, potíží s autem nebo s bytem, které vyžadovaly použití pojištění. V této fázi našeho života je důležitější než kdy jindy vědět, co přesně tyto plány pokrývají, kolik za ně utrácíme a zda naše rizika a životní styl přiměřeně odpovídají tomu, za co platíme. Uvažujete o tom, že budete mít děti? Nyní je skvělá doba na to, abyste si prošli dostupné plány a zjistili, co by mohlo být pojištěno v budoucnu.

3. Mít závěť

Vy, ano, vy, potřebujete závěť. Není to tak složité, jak si myslíte, a některá místa dokonce nabízejí rychlý návrh zdarma. Pokud máte majetek, domácí zvířata nebo závislé osoby a je vám kolem 30 let, je to důležitá součást vašeho celkového finančního plánu. I když se vám může zdát, že v této životní etapě je na to trochu stresující nebo brzo, je nesmírně soucitným gestem myslet na budoucí péči o ty, které máte rádi.

4. Nejprve splaťte dluh

Dluh s vysokým úrokem nás okrádá o maximální využití disciplinovaného spoření. Pokud jsme v tomto táboře i my, když vstupujeme do dospělosti, je užitečné začít přemýšlet o strukturovaném plánu na jeho splácení. Ať už se hlásíte k metodě sněhové koule, nebo k nějakému jinému souboru kroků k úspěšnému splácení dluhů, žena po třicítce ví, že jde o finanční prioritu.

5. Vytvoření fondu pro mimořádné události

Úspory jsou první zastávkou po splacení dluhu. Několik tisíc dolarů vám může pomoci zajistit se před neočekávanými životními problémy. Odborníci se liší v názoru na to, kolik je třeba mít naspořeno. Pokud máte nezaopatřené děti, pracujete v nestálém odvětví nebo plánujete v budoucnu velký nákup, může se vám hodit až šestiměsíční úspora na životní náklady. Dobrým začátkem spoření je malý fond, který vás dokáže převést přes životní překvapení.

6. Investujte do cenností

Tato životní etapa je vhodným obdobím pro to, abychom začali investovat do kvalitnějších věcí v našem životě. Ať už se jedná o nábytek, zážitky z cest nebo šatník, který nám pomůže přinést do práce to nejlepší, třicátníci utrácejí za hodnotné věci. Až budeme příště v pokušení vyhodit 100 dolarů v obchodě s rychlou módou, můžeme si při dodržování mantry "utrácet za hodnotu" ověřit, jak dobře tyto nákupy odpovídají našim cílům v této fázi života.

7. Znát vlastní hodinovou sazbu

Utrácení za hodnotu může také znamenat, že víte, kdy se úkolu může nejlépe ujmout někdo jiný než vy. Ačkoli můžeme být placeni mzdou, znalost vaší hodinové sazby může být užitečným měřítkem pro pochopení toho, kdy by bylo lepší zaplatit za úkol někomu jinému. Čas jsou peníze! Nedávno jsem tento tip použil při řešení velkého stěhování domů - vyčíslil jsem v dolarech, kolik by mě stálo vzít si den volna v práci oproti nákladům na najmutí několika TaskRabbitů, kteří by se zapojili do velkého projektu.

8. Diverzifikujte i mimo oblast 401(k)

Pokud jste již zničili (rozuměj: maximalizovali) své úspory ve fondu 401(k), dobře děláte. Možná jste připraveni diverzifikovat své investice a penzijní spoření nad rámec základního fondu 401(k). Existuje milion různých mikroinvestičních aplikací, které vám to mohou zpřístupnit. A poradci jako Ellevest jsou speciálně zaměřeni na pomoc ženám při přemýšlení o investování. V této fázi života máme do důchodu ještě desítky let, takže je to ideální příležitost nechat časovou hodnotu peněz působit, i když máme malé částky peněz, kterými můžeme přispívat na jiné investiční účty.

9. Zhodnoťte svůj finanční pokrok

Správa peněz po třicítce často znamená, že se snažíme dosáhnout velkých cílů, a jediný způsob, jak se ujistit, že je zvládneme, je rozdělit si je na menší kroky a často měřit dosažený pokrok. Pokud jsme ve vztahu, může to vypadat jako měsíční finanční schůzky s naší drahou polovičkou (nebo něco méně formálního). Dokonce i pravidelné nahlížení do aplikace na měření výdajů nebo investování nám zajistí, že budeme kontrolovat, jak se posouváme směrem k našim cílům.

10. Najděte si filozofii peněz

Nikdo z nás nemá po třicítce "všechno vyřešené", ale jsme na cestě k jasnějšímu sebepojetí ve všech oblastech svého života. To se může týkat i našich financí! Stejně jako začínáme vědět, co hledáme u partnera, ve městě nebo v práci, začínáme tušit, co nám vyhovuje v naší finanční filozofii.

Mít nějaké hlavní zásady týkající se peněz nám dává příležitost stanovit si vlastní pravidla. Mezi moje pravidla v této fázi života patří například to, že musím být opravdu agresivní, pokud jde o úspory a investice, a že se nesmím ubíjet k smrti dalšími nákupy. Toto přesvědčení mě přivedlo k tomu, že jsem některá finanční rozhodnutí nastavil na autopilota, například platit nejdříve sám sobě a v den výplaty automaticky vkládat peníze na klíčové spořicí a investiční účty. Takovéto systémy, které podporují naše vlastní osobní peněžní pravidla, nás připravují na budoucí desetiletí finančního úspěchu.

Zdroje: theeverygirl.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: