Všichni chceme silné a zdravé vlasy.

Zajímavé je, že vlasy rostou kolem 1,25 cm za měsíc a 15 cm za rok. To, jak rychle rostou, závisí na více faktorech (věk, zdraví, genetika a strava).

Věk a genetiku změnit nedokážeme, ale nad stravou máme kontrolu. Konzumace stravy bez správných živin může vést k vypadávání vlasů a ztrátu jejich kvality.

Na druhou stranu, vyvážená strava se správnými živinami, může růst vlasů podpořit, zvláště, pokud k vypadávání vlasů dochází právě v důsledku špatné výživy.

Zde je 14 nejlepších potravin, které můžeme jíst na podporu růstu zdravých a silných vlasů.

1. Vejce

Vejce jsou skvělým zdrojem bílkovin a biotinu, dvou živin, které mohou podporovat růst vlasů.

Příjem dostatečného množství bílkovin je pro růst vlasů důležitý, protože vlasové folikuly tvoří z větší části právě bílkoviny. Ukázalo se, že nedostatek bílkovin ve stravě způsobuje vypadávání vlasů.

Biotin je nezbytný pro produkci vlasového proteinu zvaného keratin. Výzkum také ukázal, že konzumace více biotinu může pomoci zlepšit růst vlasů u lidí, kteří trpí jeho nedostatkem.

Vejce jsou také skvělým zdrojem zinku, selenu a dalších výživných látek potřebných pro zdraví vlasů. To z nich, pro optimální zdraví vlasů, dělá jednu z nejlepších potravin.

2. Bobulovité ovoce

Bobule jsou nabité prospěšnými sloučeninami a vitamíny, které mohou podporovat růst vlasů.

Především obsahují vitamin C, který má silné antioxidační vlastnosti.

Antioxidanty mohou pomoci chránit vlasové folikuly před poškozením škodlivými molekulami nazývanými volné radikály. Tyto molekuly přirozeně existují v těle i v prostředí kolem nás.

Například 1 šálek (144 gramů) jahod poskytuje působivých 141% vaší denní potřeby vitaminu C.

Tělo také používá vitamin C k produkci kolagenu, proteinu, který pomáhá posilovat vlasy, aby se zabránilo jejich lámání.

Vitamin C navíc pomáhá tělu vstřebávat železo ze stravy. Nízká hladina železa může způsobit anémii, která je také mimo jiné spojena s vypadáváním vlasů.

3. Špenát

Špenát je zdravá zelená zelenina, která je plná prospěšných živin, jako je folát, železo a vitamíny A a C, které všechny mohou podporovat růst vlasů.

Vitamin A pomáhá kožním žlázám produkovat kožní maz. Tato mastná látka zvlhčuje pokožku hlavy, aby byly vlasy zdravé.

Šálek (30 gramů) špenátu poskytuje až 54% vaší denní potřeby vitaminu A.

Špenát je také skvělým rostlinným zdrojem železa , které je nezbytné pro růst vlasů. Železo pomáhá červeným krvinkám přenášet kyslík do celého těla, a podporuje tak váš metabolismus, a tím i růst a regeneraci vlasů.

A co víc, nedostatek železa také souvisí s vypadáváním vlasů.

4. Mastné ryby

Mastné ryby jako losos , sleď a makrela obsahují živiny, které mohou podporovat růst vlasů.

Jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které s růstem vlasů souvisí.

Studie provedená na 120 ženách zjistila, že užívání doplňku obsahujícího omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a antioxidanty snižuje vypadávání vlasů a zvyšuje jejich hustotu.

Další studie zjistila, že užívání doplňku z rybího oleje významně snížilo vypadávání vlasů a zvýšilo jejich růst u žen s řídnoucími vlasy.

Mastné ryby jsou také skvělým zdrojem bílkovin, selenu, vitaminu D3 a vitamínů skupiny B, živin, které mohou dopomoci k silným a zdravým vlasům.

5. Sladké brambory

Sladké brambory jsou skvělým zdrojem beta-karotenu. Tělo přeměňuje tuto sloučeninu na vitamin A, který souvisí s dobrým zdravím vlasů.

Středně velký sladký brambor (asi 114 gramů) obsahuje dostatek betakarotenu, aby poskytl více než čtyřnásobek denní potřeby vitaminu A .

Výzkum ukázal, že vitamin A podporuje produkci kožního mazu, který pomáhá udržovat vlasy zdravé.

A co víc, vitamin A může také urychlit růst vlasů a podpořit růst silnějších vlasů, a to vše při prevenci ničení dalších vlasových folikulů.

6. Avokádo

Avokádo je lahodné, výživné a je skvělým zdrojem zdravých tuků.

Obsahuje velké množství vitaminu E, který také může podporovat růst vlasů. Jedno střední avokádo (asi 200 gramů) poskytne 21% vaší denní potřeby vitaminu E.

Stejně jako vitamin C je vitamin E antioxidant, který pomáhá v boji proti oxidačnímu stresu tím, že neutralizuje volné radikály.

V jedné studii zaznamenali lidé s vypadáváním vlasů o 34,5% větší růst vlasů po užívání doplňku vitaminu E po dobu osmi měsíců.

Vitamin E také chrání oblasti pokožky před oxidačním stresem a poškozením. Poškozená pokožka hlavy může mít za následek špatnou kvalitu vlasů a méně vlasových folikulů.

A co víc, avokádo je výborným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Tělo nemůže tyto kyseliny samo produkovat, ale jsou základními stavebními kameny vašich buněk. Nedostatek esenciálních mastných kyselin je spojen s vypadáváním vlasů.

7. Ořechy

Ořechy jsou chutné, snadno dostupné a obsahují různé živiny, které mohou podporovat růst vlasů.

Například 28 gramů mandlí poskytuje působivých 37% vaší denní potřeby vitaminu.

Navíc obsahují i širokou škálu vitamínů B, zinku a esenciálních mastných kyselin. Nedostatek kterékoli z těchto živin je spojen s vypadáváním vlasů.

Ořechy jsou spojeny s celou řadou dalších zdravotních výhod, kromě růstu vlasů například omezují vznik zánětů a snižují riziko srdečních onemocnění.

Díky tomu jsou ořechy vynikajícím doplňkem vaší stravy.

8. Semínka

Semínka dodávají obrovské množství živin oproti relativně malému množství kalorií. Mnoho z těchto živin může také podporovat růst vlasů. Patří mezi ně vitamin E, zinek a selen.

28 gramů slunečnicových semínek poskytuje téměř 50% vaší denní potřeby vitaminu E spolu s širokou škálou vitamínů B zdravých pro vlasy.

A navíc, některá semínka, jako jsou lněná a chia, také poskytují omega-3 mastné kyseliny.

28 gramů lněného semínka poskytuje 6 388 mg omega-3 mastných kyselin. To je více omega-3 mastných kyselin než polovina filetu (178 gramů) lososa.

Lněná semínka však poskytují typ omega-3 mastných kyselin, které tělo nepoužívá tak účinně jako omega-3 z ryb. Avšak i tak je to skvělý doplněk stravy.

Abyste získali co nejrůznější živiny, je nejlepší konzumovat směs různých semínek.

9. Sladká paprika

Sladká paprika je vynikajícím zdrojem vitaminu C, který může napomáhat růstu vlasů.

Jedna žlutá paprika poskytuje téměř 5,5krát více vitaminu C než oranžová.

Vitamin C pomáhá podporovat produkci kolagenu, což může pomoci posílit vlasy. Je to také silný antioxidant, který může chránit vlasy před oxidačním stresem.

Oxidační stres nastává, když volné radikály přemohou antioxidační obranný systém těla. Souvisí to mimo jiné s vypadáváním a šedivěním vlasů.

Sladká paprika je také vynikajícím zdrojem vitaminu A.

Tento vitamin může pomoci urychlit růst vlasů a stimulovat produkci kožního mazu, což pomáhá udržovat vlasy zdravé.

10. Ústřice

Ústřice jsou jedním z nejlepších potravinových zdrojů zinku.

Zinek je minerál, který pomáhá podporovat růst a opravu vlasů.

Nedostatek zinku ve stravě může způsobovat vypadávání vlasů.

Studie prokázaly, že užívání doplňku zinku může zvrátit účinky vypadávání vlasů způsobené jeho nedostatkem.

Užívání příliš velkého množství zinku by však také mohlo podporovat vypadávání vlasů. Proto může být získávání zinku z potravin, jako jsou ústřice, lepší než užívání doplňků. Potraviny poskytují zinek v malých, ale zdravých dávkách.

11. Krevety

Krevety jsou bohaté na mnoho živin, které mají potenciál podporovat růst vlasů.

Krevety jsou například skvělým zdrojem bílkovin, vitamínů B, zinku, železa a vitaminu D. Krevety podávané v dávce 100 gramů poskytují 38% vaší denní potřeby vitaminu D.

Přestože krevety mají velmi nízký obsah tuku, poskytují také malé množství omega-3 mastných kyselin. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny byla spojena se rychlejším růstem vlasů.

12. Fazole

Fazole jsou skvělým rostlinným zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro růst vlasů.

Stejně jako ústřice jsou fazole dobrým zdrojem zinku, který napomáhá růstu a regeneraci vlasů. 100 gramů porce černých fazolí pokryje 7% vaší denní potřeby zinku.

Obsahují i mnoho dalších výživných látek zdravých pro vlasy, včetně železa, biotinu a kyseliny listové.

13. Sójové boby

Studie prokázaly, že sloučeniny v sójových bobech mohou podporovat růst vlasů. Jednou z těchto sloučenin je spermidin, který je v sóje hojně obsažen.

Například studie u 100 zdravých lidí zjistila, že výživový doplněk na bázi spermidinu prodloužil fázi aktivního růstu vlasů.

14. Maso

Maso je základem stravy mnoha lidí a je bohaté na živiny, které mohou napomáhat růstu vlasů.

Bílkovina v mase podporuje růst vlasů a pomáhá opravovat a posilovat vlasové folikuly.

100 gramů vařené svíčkové poskytuje až 29 gramů bílkovin.Zejména červené maso je bohaté na druh železa, který se snadno vstřebává. Tento minerál pomáhá červeným krvinkám dodávat kyslík do všech buněk v těle, včetně vlasových folikulů.

Nedostatky bílkovin a železa byly taktéž spojeny s vypadáváním vlasů.

Sečteno a podtrženo

To, co jíte, může mít obrovský vliv na zdraví vašich vlasů.

Nedostatek správných živin včetně vitamínů A, C, D a E, zinku, vitamínů B, železa, biotinu, bílkovin a esenciálních mastných kyselin může zpomalit růst vlasů nebo dokonce způsobit jejich vypadávání.

Naštěstí může korekce nedostatku kterékoli z těchto živin pomoci při léčbě vypadávání vlasů a podpořit jejich růst.

Pokud si myslíte, že vám některá z těchto živin chybí, zkuste do svého jídelníčku přidat některé z výše uvedených potravin.

Zdroje: healthyline.com; Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: