Porucha příjmu potravy (BED) je vážná duševní choroba, kdy lidé jedí velké množství jídla, aniž by měli pocit, že mají kontrolu nad tím, co dělají. Může postihnout kohokoliv jakéhokoli věku, pohlaví, etnického původu. Studie naznačují, že právě BED je častější, než jiné poruchy příjmu potravy.

Lidé s touto poruchou příjmu potravy jedí velké množství jídla během krátké doby. Na rozdíl od lidí s bulimií to obvykle neřeší tím, že jídlo vyzvrací. Pro nemocné může být obtížné zastavit se během jezení, a tak sní obrovské množství jídla, které by málokdo dokázal sníst. Někteří lidé s touto poruchou příjmu potravy popsali pocit odpojení od toho, co dělají během přejídání, nebo dokonce bojují o to, aby si vzpomněli, co potom jedli.

Charakteristika epizody přejídání může zahrnovat jezení mnohem rychleji než obvykle. Jí se dokud se necítíte nepříjemně plný. Jíte velké množství jídla, i když nejste fyzicky hladový. Jíte sám, cítíte se vinni a zahanbeně. Někdo, kdo zažívá alespoň jeden záchvat přejídání týdně po dobu nejméně tří měsíců, bude pravděpodobně diagnostikován s touto poruchou příjmu potravy.

"Obžerství" mohou být naplánovány jako rituál. Plánují si kdy, kde a jaké jídlo budou jíst. Někteří si dokonce plánují pořadí, ve kterém jídlo sní. Záchvaty mohou být ale i spontánnější. Lidé v této situaci mohou klidně sníst jídlo, které bylo vyhozeno, anebo které jim nepatří. Přejídání se obvykle koná v soukromí. Tito lidé mohou jíst i málo a poté se kvůli pocitu hladu a strádání přejí. Pacienti mají často pocity viny a znechucení z nedostatku kontroly během (a po) přejídání, což může posílit tento cyklus negativních emocí, omezení a přejídání znovu.

Existuje spousta věcí, které mohou někoho donutit k nutkání jíst. To může zahrnovat obtížné nebo ohromující pocity, například pocit nudy, rozzlobení, rozrušení nebo úzkosti. Lidé mohou také jíst, když se cítí šťastní nebo nadšení. Někdy mohou být epizody přejídání také návykové nebo plánované, spíše než poháněné náhlým nutkáním, a to může být také způsobeno řadou důvodů, jako je necitlivost emocí, zvládání nepříjemných pocitů nebo kvůli příležitosti, která vzniká, pokud je někdo sám.

Příznaky poruchy příjmu potravy

Existuje mnoho způsobů, jak porucha příjmu potravy může ovlivnit život člověka. Často (i když ne vždy) tato porucha příjmu potravy může způsobit přibývání na váze a z hlediska fyzického zdraví je spojena s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, cukrovkou 2. typu a srdečními chorobami. Lidé se cítí psychicky zle. Stejně jako u jiných poruch příjmu potravy je pravděpodobné, že se jedná o změny v chování a pocitech, které si lidé kolem nich všimnou jako první, než se objeví jakékoli fyzické příznaky.
 

Záchvatovité přejídání může postihnout kohokoli, ale nejčastěji se objevuje u mladých dospělých (kolem 20. roku) ale i starších. Může se vyvinout z, nebo do jiné poruchy příjmu potravy.

Potenciálním výsledkem této poruchy příjmu potravy je, že osoba bude mít nadváhu nebo obezitu. Obezita je spojena s vážnými riziky fyzického zdraví a může ovlivnit více oblastí života jednotlivce. Je důležité mít na paměti, že diagnóza poruchy příjmu potravy není omezena na osoby s nadváhou; je možné trpět poruchou příjmu potravy a být ve zdravém hmotnostní kategorii.

Je normální, že všichni nacházíme útěchu v jídle a není třeba se obávat, pokud se to nestane velmi často a děje se to bez pocitu zhnusení, úzkosti, viny, nebo toho, že se při jídle nemůžeme ovládnout. Rozdíl v poruchách příjmu potravy je frekvence, povaha a emocionální aspekt jezení. Emocionální přejídání je považováno za stravovací chování a ne za poruchu příjmu potravy. Pokud však máte pocit, že se jídlo stává vaším primárním způsobem, jak se vyrovnat se svými pocity, je důležité oslovit pomoc.

 Pokud se obáváte o sebe nebo někoho, koho znáte, i když jsou přítomny pouze některé z příznaků na této stránce, měli byste okamžitě vyhledat pomoc. Prvním krokem je obvykle domluvit si schůzku s praktickým lékařem.

Některé z častějších příznaků poruchy příjmu potravy jsou:

Behaviorální příznaky

Psychologické příznaky

Fyzické znaky

Dlouhodobé účinky

Jaké to je mít poruchu příjmu potravy?

Je to, jako by se ve vaší mysli zapnul vypínač a jediné, co můžete dělat, je jíst, dokud už fyzicky nemůžete. Je to děsivé. Jste stále ve své hlavě, ale nemáte žádnou moc nad tím, co děláte a najednou se z vás stane něco jiného.

... Můj život byl ovládán jídlem a jenom jídlem. Musela jsem plánovat celý den, co budu, nebo spíše nebudu jíst. Zrušila bych plány, které zahrnovaly jídlo. Bylo mi mizerně a slábla jsem, když jsem pořádně nejedla.

Nebylo to něco, o čem bych mohla mluvit nebo to sdílet s přáteli, protože jsem se bála, že si lidé myslí, že mám nedostatek vůle. Hanba a vina byly začarovaným cyklem a zhoršily mé duševní zdraví. Nízká sebeúcta a sebedůvěra mě vedly k tomu, že jsem se více izolovala od rodiny a přátel. Nikdy jsem nedokázala vysvětlit, jak stresující přejídání bylo a jak mě to pořád zaměstnávalo. Lidé by byli frustrovaní, že jsem nemluvila o svých problémech, ale nebylo to tak, že bych nechtěla. Prostě jsem nevěděla, jak popsat tento ohromující pocit.

Zdroj: www.beateatingdisorder.org.uk, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: