Věděli jste, že i když máte den volna, vaše tělo jede přesto na plné obrátky? I když zrovna ležíte s knížkou v posteli nebo jste naložení ve vaně, vaše tělo využívá tento čas k obnově a regeneraci svalové hmoty, kterou jste den předtím zničili v posilovně.

Náš autonomní nervový systém reaguje dvěma způsoby na stres. Jednak je tu sympatický nervový systém založený na principu „bojuj nebo uteč“, oproti tomu parasympatický nervový systém pracuje s pravidlem „odpočívej a zažívej“. Cvičením se naše tělo dostává do „bojuj nebo uteč“ módu, kdy se nám do krve uvolňuje stresový hormon kortizol, což nám pomáhá mobilizovat nahromaděnou energii a připravit se na výkon. Díky tomu můžeme utíkat rychle, skákat vysoko a uzvedneme velké zátěže v posilovně. Po výkonu tělo přepne do odpočinkového režimu, který se soustředí na zažívání, regeneraci, obnovu a růst svalů.

Pro svalový růst a optimální výkon je tedy zapotřebí vybalancovat oba tyto mechanismy, vyburcovat tělo k výkonu a pak ho nechat odpočinout. Mít alespoň jeden den volna v týdnu umožní našemu tělu dobít baterky. K tomu však nestačí pouze vynechat fyzickou zátěž, musíme také pečovat o své duševní zdraví. Stres nám brání v odpočinku, zvyšuje únavu a dokonce i bolest svalů. Takže pro optimální odpočinek potřebujeme snížit stres na minimum a zároveň dodat tělu potřebné živiny. Zde jsou některá doporučení, jak pro sebe ve volných dnech vytěžit maximum.

Běžte ven!

Prostě jděte ven, procházka ať už po městě nebo v přírodě má pro nás nejeden blahodárný účinek. Pobyt v přírodě snižuje srdeční tep, zklidňuje mysl a snižuje vylučování stresových hormonů. Zároveň stimuluje trávení, zvyšuje funkci imunitního systému a mozkové činnosti. Lehká pohybová aktivita (jakou je chůze) navíc pomáhá rozproudit krev a rychleji tak vyživit naše svaly.

Soustřeďte se na přítomnost!

Většina z nás neustále přemýšlí o tom, co se stalo včera, kam musíme zítra, co ještě dnes musíme stihnout nakoupit, ale už nežijeme přítomným okamžikem. Snažte se tedy zaměřit na TADY A TEĎ. K tomu nám mohou pomoci nejrůznější mediace nebo třeba jóga. Odborné studie ukázaly, že při těchto meditacích odpoutáme svou mysl od starostí, náš dech se zpomalí a prohloubí a sníží se i krevní tlak.

Jezte dostatečně!

Někteří aktivně sportující jedinci mají tendenci v necvičící dny jíst méně než ve dnech tréninku. To je ale chyba, obnova svalů trvá až 48 hodin po tréninku a vyžaduje tak správnou výživu i po cvičení. Jezte proto dostatečné množství bílkovin, sacharidů i tuků.

Pijte dostatečně!

Dostatečná hydratace je důležitá pro všechny tělesné funkce včetně regenerace. Voda napomáhá trávení, rozvádět živiny a kyslík k buňkám, dále udržuje elektrolyty v rovnováze a hydratuje celé naše tělo. Že pijeme dostatečně poznáme podle světlé barvy moči a vzhledu naší kůže. Pro sportovce se výborně hodí také kokosová voda. Obsahuje totiž vysoké množství elektrolytů, které tělo používá pro svalové kontrakce a k výrobě energie.

Naložte se do vany!

Hýčkejte své tělo a dopřejte si delší teplou koupel. Pokud si navíc do vody přidáte některý z esenciálních olejů s příměsí meduňky, levandule nebo rozmarýnu, snížíte tak hladinu stresových hormonů a krásně se vám uvolní svaly. Máte-li svaly už hodně bolavé, můžete vyzkoušet koupelové soli s magnéziem, hořčík má totiž velice příznivé účinky při svalové únavě.

 

Zdroje: strongfitnessmag.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: