Smíme říct, že estetika vyšpulených drdolů má rozhodně svůj moment - a nepředpokládáme, že by v dohledné době skončil. Výplně rtů jsou natolik oblíbeným ošetřením, že jedna studie uvádí, že poptávka po měkkých výplních rtů vzrostla od roku 2000 téměř o 312 procent.

Není tedy divu, že se v posledních letech dostává zvýšené pozornosti trvalejším možnostem. To vyvolává zřejmou otázku: Existuje něco takového jako permanentní výplň rtů, nebo jsou jedinou skutečně trvalou možností implantáty rtů? Odpověď je přinejmenším složitá. Proto jsme si promluvili s plastickým chirurgem Darou Liottou, MD; zdravotní sestrou Robertou Moradfarovou, MSN; a dermatoložkou Rachel Maimanovou, MD, které nám nastínily několik možností trvalého a dlouhodobějšího zvětšení rtů, nabídly podrobnosti o jednotlivých zákrocích a poskytly pokyny, jak zjistit, zda jste vhodným kandidátem. Čtěte dále a dozvíte se více.

Představení odborníka Dara Liotta, MD, je certifikovaná plastická a rekonstrukční chirurgie obličeje. Vede vlastní praxi v newyorské čtvrti Upper East Side.

Roberta Moradfarová, MSN, je certifikovaná zdravotní sestra a majitelka kliniky EFFACÈ Aesthetics v Los Angeles.

Rachel Maiman, MD, je certifikovaná všeobecná a kosmetická dermatoložka, která ordinuje v newyorské klinice Marmur Medical.

Jaké jsou některé možnosti dlouhodobější nebo trvalé výplně rtů?

Chcete mít plnější drdol, který se nevzdá? Podle našich tří odborníků patří níže uvedené možnosti k těm nejběžnějším.

Dlouhodobější výplň

Ačkoli oblíbené výplně na bázi kyseliny hyaluronové, jako jsou Juvederm a Restylane, mohou vydržet šest až 12 měsíců, některé výplně mohou vydržet ještě déle. "Bylo prokázáno, že Vollure, což je produkt Juvederm, vydrží až 18 měsíců díky technologii 'vycross', která se skládá z nízkých i vysokých molekulárních hmotností kyseliny hyaluronové, což vede k vysoce zesíťovanému vzorci, který ztěžuje její odbourávání organismem," říká Moradfar. "Použití přípravku Vollure v oblasti rtů je považováno za 'off-label' léčbu - to znamená, že se tento přípravek používá jinak, než jak je uveden na trh, a mimo indikace schválené FDA. Tyto postupy jsou však nejen běžné, ale obecně bezpečné, pokud lékař využije svého uvážení a zjistí, že tato volba výplně lépe vyhovuje potřebám jeho pacienta."

Dále je prokázáno, že Restylane KYSSE, Juvederm Ultra XC a Juvederm Volbella vydrží až rok, říká Maiman. "Předtím, než se staly populárními výplně s kyselinou hyaluronovou, bývaly 'go-to' výplně pro trvalé zvětšení rtů na bázi kolagenu, jako například Artefill. I když však někteří poskytovatelé tyto injekce stále provádějí, z velké části upadly v nemilost," říká. "Důvodem je vyšší riziko nežádoucích účinků, u nichž je statisticky vyšší pravděpodobnost, že budou dlouhodobé, jako jsou bulky nebo uzlíky, zánětlivé reakce, jizvy, dlouhodobé zarudnutí a vyšší riziko alergických reakcí."

Tukový transfer

Při ošetření tukovým transferem se odebírají malé kapičky tuku z jiné části těla (obvykle z břicha nebo stehen) a pomocí kanylové jehly se uvedený tuk přenáší do rtů, ne nepodobně jako při injekční aplikaci výplně. "Ne všechen přenesený tuk přijme nové krevní zásobení a přežije v novém prostředí, takže zvětšení pomocí přenosu tuku je tak trochu hrou na odhad a dosažení dlouhodobého a rovnoměrného výsledku může vyžadovat několik sezení v průběhu několika měsíců," říká Liotta.

Rtové implantáty

"Rtové implantáty jsou trvalým řešením, jehož popularita má každoročně stoupající tendenci. Zahrnují použití měkkých plastových implantátů, jako je silikon a expandovaný polytetrafluorethylen," říká Maiman. "Tento přístup se skutečně doporučuje pouze těm, kteří mají ve výchozím stavu symetrické rty a dostatečnou tkáň rtů, která se přes implantát natáhne a zakryje ho, aby výsledek vypadal přirozeně."

Další možností je také operace liftingu rtů, ale podle Liotty se nejedná o skutečnou operaci zvětšení rtů. "Operace liftingu rtů spočívá v odstranění kůže nad rtem a fyzickém vyrolování červené oblasti rtu směrem nahoru, aby se zvětšila jeho výška a zmenšila vzdálenost mezi nosem a rtem," říká. "Zvětší se tím sice viditelný objem horního rtu, ale nejedná se o skutečné zvětšení rtů."

Výhody

Velkou výhodou trvalého zvětšení rtů neboli déle trvající výplně? Samozřejmě méně časté retuše. "V případě déle trvající výplně rtů je výhodou, že dojde k pozvolnějšímu poklesu požadovaného tvaru a objemu rtů, což vám umožní naplánovat si opakovaná ošetření s větším odstupem," říká Moradfar. U trvalejší varianty, jako je přenos tuku nebo implantát do rtů, potřeba retušování zcela odpadá.

"Pokud jde o přenos tuku, existuje několik dalších výhod, jednou z nich je, že zákrok zahrnuje použití vlastního tuku, takže riziko nežádoucích zánětlivých reakcí je ve srovnání s injekcí nebo umístěním cizí látky výrazně nižší," říká Maiman. "Za druhé, strategický výběr místa, ze kterého je tuk odsáván, může přinést další estetický benefit v dané dárcovské oblasti - například přenos tuku z podbřišku na rty."

Jak se připravit

Ať už se připravujete na dlouhodobější výplň nebo operaci, jako jsou implantáty rtů nebo transfer tuku, Maiman uvádí, že práce před zákrokem je víceméně stejná a soustředí se na snížení rizika vzniku modřin nebo otoků. "Zhruba týden před návštěvou se zdržte užívání aspirinu, ibuprofenu, naproxenu, rybího oleje, multivitamínů a vitaminu E, protože každý z nich může působit jako prostředek na ředění krve," říká. "Podobně se obecně doporučuje vyvarovat se 24 hodin před zákrokem požití alkoholu kvůli jeho vlastnostem, které ředí krev, i když některé ordinace doporučují přestat ho požívat celý týden před zákrokem."

Vzhledem k tomu, že implantáty rtů jsou skutečným chirurgickým zákrokem, je nutné přijmout několik dalších opatření. "Dva až čtyři týdny před zákrokem se vyhýbejte tabákovému kouři, protože může zhoršit hojení místa řezu, a ujistěte se, že je k dispozici někdo, kdo vás odveze domů, protože budou zapotřebí sedativa," dodává Maiman.

Co můžete očekávat

Dlouhodobější výplň: U déle trvající výplně rtů bude lékař postupovat stejnou metodou, jakou používá při vstřikování jiných výplní na bázi kyseliny hyaluronové. "Pravděpodobně budete znecitlivěni lokálním anestetickým krémem, poté budou vaše rty očištěny a injekčně aplikovány jehlou nebo kanylou do oblastí, které potřebují objem," říká Maiman. "Materiál pak bude jemně vmasírován, aby se zabránilo tvorbě hrudek, a celý proces trvá přibližně 30 minut nebo méně."

Při aplikaci výplně rtů s delší životností bude lékař postupovat stejnou metodou, jakou používá při vstřikování jiných výplní na bázi kyseliny hyaluronové. "Pravděpodobně budete znecitlivěni lokálním anestetickým krémem, poté budou vaše rty očištěny a injekčně aplikovány jehlou nebo kanylou do oblastí, které potřebují objem," říká Maiman. "Materiál bude poté jemně vmasírován, aby se zabránilo tvorbě hrudek, a celý proces trvá přibližně 30 minut nebo méně." Přenos tuku: Podle Maimana může tento proces trvat od jedné hodiny do pěti hodin, přičemž se jedná o transfer tuku z jiné části těla - ať už pomocí liposukce nebo odběrem z malého objemu vyhrazeného pro rty. "Ve všech případech se provedou malé, strategicky umístěné řezy, kterými se zavede sací kanyla a pomocí podtlaku se odebere příslušný objem tuku," říká. "Odsátý tuk se poté důkladně očistí, aby se odstranila přebytečná tekutina, oleje a buněčné zbytky, a poté se přenese do rtů."

Transfer tuku zahrnuje odběr malého množství tuku z jiné části těla - ať už pomocí liposukce, nebo odběrem z malého objemu vyhrazeného pro rty - a podle Maimana může tento proces trvat celkem hodinu až pět hodin. "Ve všech případech se provedou malé, strategicky umístěné řezy, kterými se zavede sací kanyla a pomocí podtlaku se odebere příslušný objem tuku," říká. "Odsátý tuk se poté důkladně očistí, aby se odstranila přebytečná tekutina, oleje a buněčné zbytky, a poté se přenese do rtů." Implantáty do rtů: V případě implantace rtů začne chirurg aplikací antiseptického prostředku, aby vyčistil oblast, a poté použije lokální znecitlivující anestetikum. "Chirurg provede dva malé řezy na rtu, speciálně navrženým nástrojem umístí silikonový implantát dovnitř rtu a po jeho vložení řez uzavře rozpustnými stehy," říká Maiman. "Pokud je implantován pouze jeden ret, měl by zákrok trvat jen asi 30 minut, ale pokud jsou implantovány oba rty, trvá přibližně 1 hodinu."

Před a po

Přestože jsou výsledky dlouhodobějšího vyplňování rtů dosti podobné výsledkům tradičních výplní, příklady ošetření rtů implantáty a přenosem tuku si můžete prohlédnout níže.

Nahoře implantát rtů.

Nahoře přenos tuku do rtů.

Dlouhodobější možnosti vs. tradiční výplň

Jeden zřejmý rozdíl? Dlouhodobější a trvalé možnosti mají větší výdrž, zatímco některé výplně s kyselinou hyaluronovou vydrží obvykle šest až devět měsíců a lze je snadno rozpustit, pokud se chcete vrátit k původnímu vzhledu. Dlouhodobější výplně, za předpokladu, že jsou na bázi kyseliny hyaluronové, lze také zvrátit a aplikovat stejným způsobem jako ostatní možnosti, ale budete se chtít poradit se svým lékařem, abyste zjistili, který vzorec by byl nejvhodnější, protože některé molekulární hmotnosti mohou být lepší nebo horší, pokud jde o strukturu pro oblast rtů.

V porovnání s výplněmi s kyselinou hyaluronovou Maiman poznamenává, že textura implantátu do rtů může být při usazování tuhá, zatímco textura transferu tuku může být poněkud nerovnoměrná v závislosti na tom, jak vaše rty léčbu přijmou. Doba odstávky spojená s každou z invazivnějších možností bývá také delší.

Potenciální vedlejší účinky

Dlouhodobější výplň: U déle trvající výplně rtů je seznam potenciálních nežádoucích účinků poněkud podobný jako u přípravků, které vydrží šest až devět měsíců - Moradfar uvádí jako několik z nich otoky, modřiny, zarudnutí, možnou migraci a riziko otoku. "Mezi závažné, ale vzácné nežádoucí účinky patří infekce, uzávěr cév, anafylaxe, tvorba granulí a nekróza," dodává.

U výplní rtů s delší životností je seznam možných nežádoucích účinků do jisté míry podobný jako u přípravků, které vydrží šest až devět měsíců - Moradfar uvádí jen několik z nich: otok, modřiny, zarudnutí, možnou migraci a riziko otoku. "Mezi závažné, ale vzácné nežádoucí účinky patří infekce, uzávěr cév, anafylaxe, tvorba granulí a nekróza," dodává. Transfer tuku: Pokud jde o možné nežádoucí účinky přenosu tuku nebo implantátů rtů, k výše uvedeným obavám lze přidat ještě několik dalších. "Při přenosu tuku může dojít k nekróze tuku a kalcifikaci tuku, při níž vznikají pevné uzlíky," říká Maiman. "Dlouhodobý otok je známým potenciálním vedlejším účinkem transferu tuku, ačkoli otok po tomto zákroku obvykle trvá pět až deset dní." Navíc, i když může přenos tuku vydržet až pět let nebo déle, Liotta poznamenává, že to není nejstabilnější možnost. "Pokud není vstřebání tuku rovnoměrné nebo skončí hrudkovitě, je velmi obtížné, ne-li nemožné, jej dokonale korigovat," dodává.

Pokud jde o možné vedlejší účinky přenosu tuku nebo implantátů rtů, k výše uvedeným obavám lze přidat ještě několik dalších. "Při přenosu tuku může dojít k nekróze tuku a kalcifikaci tuku, při níž vznikají pevné uzlíky," říká Maiman. "Dlouhodobý otok je známým potenciálním vedlejším účinkem transferu tuku, ačkoli otok po tomto zákroku obvykle trvá pět až deset dní." Navíc, i když může přenos tuku vydržet až pět let nebo déle, Liotta poznamenává, že to není nejstabilnější možnost. "Pokud není vstřebání tuku rovnoměrné nebo skončí hrudkovitě, je velmi obtížné, ne-li nemožné, jej dokonale korigovat," dodává. Implantáty rtů: "Nejčastější komplikací implantace rtů je špatné umístění, které je obvykle způsobeno asymetrií umístění," říká Maiman. "K vytlačení implantátu může dojít také v případě výrazné asymetrie a rozpadu rány a bylo prokázáno, že zejména expandované polytetrafluorethylenové implantáty se časem smršťují a smršťují, což může potenciálně vést k nepravidelnému a často asymetrickému obrysu." Podle Liotty jsou implantáty do rtů nejinvazivnějším ze všech tří zákroků - umístění implantátu vyžaduje chirurgický zákrok - a často hrozí, že budou vypadat nepřirozeně. "Pokud se vám nelíbí, mnohé z nich lze poměrně snadno odstranit, ačkoli operace umístění a odstranění může zanechat jizvy nebo natažení tkání, které mohou být trvalé," dodává.

Cena

Obecně řečeno, Moradfar poznamenává, že výplň se může pohybovat mezi 500 a 1000 dolary v závislosti na odbornosti vašeho lékaře, použitém vzorci a množství. Podle Maimana se může cena za přenos tuku pohybovat od 3 000 do 11 000 dolarů, zatímco cena za implantáty rtů se může pohybovat od 2 000 do 4 000 dolarů.

Péče po aplikaci

Dlouhodobější výplň: Ať už se vydáte invazivní nebo injekční cestou, Moradfar má na paměti tři slova: Nechte čas léčit. Pravděpodobně budete zarudlí a oteklí, takže doporučuje používat led ke snížení otoku, spojený s arnikou, která pomůže s případnými modřinami. Maiman poznamenává, že u výplní rtů jsou následná péče a prostoje docela dobře zvládnutelné, a opakuje Moradfarovo doporučení používat led a arniku na postižená místa, pokud se objeví otoky a modřiny, které se obvykle vytvoří během 24 až 48 hodin po návštěvě.

Ať už se rozhodnete pro invazivní nebo injekční metodu, Moradfar má tři slova, která je třeba mít na paměti: Nechte čas léčit. Pravděpodobně budete zarudlí a oteklí, takže doporučuje používat led ke snížení otoku, spojený s arnikou, která pomůže s případnými modřinami. Maiman poznamenává, že u výplně rtů jsou následná péče a prostoje docela dobře zvládnutelné, a opakuje Moradfarovo doporučení používat led a arniku na postižená místa, pokud se objeví otoky a modřiny, které se obvykle vytvoří během 24 až 48 hodin po návštěvě. Transfer tuku: Po přenosu tuku nebo implantátu rtů může být následná péče o něco náročnější. "U přenosu tuku lze očekávat modřiny a otoky po dobu dvou až sedmi dnů v případě liposukce malého objemu, v případě rozsáhlé liposukce mohou přetrvávat čtyři týdny i déle," říká Maiman.

Péče o přenos tuku nebo implantáty rtů může být o něco náročnější. "U přenosu tuku lze očekávat modřiny a otoky po dobu dvou až sedmi dnů v případě liposukce malého objemu nebo přetrvávající čtyři týdny a více v případě rozsáhlé liposukce," říká Maiman. Implantáty rtů: "V případě rozsáhlejšího zákroku se pacienti obvykle mohou vrátit do práce do dvou dnů a po jednom až dvou týdnech se vrátit k běžné činnosti, i když se v těchto případech obvykle doporučuje nosit kompresní oděv po dobu minimálně čtyř týdnů," říká Maiman. V případě implantátů rtů můžete očekávat, že budete mít v následujících dnech po operaci otok a modřiny, a bude vám doporučeno, abyste se vyvarovali jakýchkoli nadměrných pohybů v ústech nebo na rtech. "Uvědomte si, že po zákroku byste se měli vyvarovat jakýchkoli činností, při kterých dochází ke špulení rtů, jako je pití z brčka, kouření a vapování," říká Moradfar. "Minimálně týden byste se měli vyhýbat horkým vanám, cvičení v saunách, vířivkám, bazénům a přímému slunění." Přibližně po 10 dnech po zákroku se pravděpodobně vrátíte do ordinace lékaře, aby vám odstranil obvazy nebo stehy, a podle Maimana by měly zmizet veškeré pooperační otoky. "Do této doby je normální určité znecitlivění nebo brnění a implantát může být až 90 dní po zákroku tuhý," dodává.

Závěrečný závěr

I když se trvale našpulené rty mohou teoreticky zdát jako lákavá myšlenka, zdá se, že komplikace a potenciální rizika převažují - zvláště když každý z příslušných lékařů nedoporučuje přistoupit k trvalejší variantě.

"Myslím si, že rty a oblast kolem úst jsou velmi dynamickým místem - jak z hlediska každodenního pohybu, tak i z dlouhodobého hlediska, protože tato oblast se s věkem velmi mění," říká Liotta. "Zákrok, který nyní vypadá dobře, může za 10 až 20 let vypadat nepřirozeně, takže bych doporučoval vyhnout se nutkání "jednou a dost", pokud jde o tuto citlivou oblast." Volba výplní na bázi kyseliny hyaluronové, jako jsou výše zmíněné možnosti s delší životností v oblasti rtů, bývá bezpečnější cestou, protože je lze snadno rozpustit, pokud nejste spokojeni s výsledkem nebo už nechcete takový vzhled.

Podle Moradfara lze navíc výplně na bázi kyseliny hyaluronové rozhodně udržovat pravidelným doplňováním, které se časem často stává méně častým. "Podle mých zkušeností jsem měl klienty, kteří zpočátku chodili třeba každé čtyři až šest měsíců. Po třech letech přicházejí už jen jednou až dvakrát ročně," říká. "Jejich rty se nikdy nevrátily do výchozího stavu od doby, kdy se zavázaly k retušovacím návštěvám." Naproti tomu, pokud nejste spokojeni s výsledky implantátu rtů, museli byste podstoupit další operaci, abyste jej zvrátili nebo odstranili - což je možnost, která může být u přenosu tuku nemožná. "Pokud jde o tradiční výplň, je příjemné vědět, že pokud nejste spokojeni, nejste s tímto výsledkem svázáni," dodává Maiman.

Pokud toužíte po trvalejší variantě, nezapomeňte si udělat průzkum lékařů, kteří tyto zákroky pravidelně praktikují, prostudovat si výsledky před a po zákroku, nechat si důkladně poradit, jaká metoda je pro vás nejlepší, a ujistit se, že jste zvážili rizika oproti výhodám. Zvrácení léčby by mohlo být obtížné (pokud je to vůbec možné), takže než se do ní pustíte, ujistěte se, že jste na 100 % přesvědčeni o metodě, kterou jste si vybrali.

Zdroje: https://www.byrdie.com/are-lip-fillers-permanent-5217811 , Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: