Hubnutí není o tom, co jíte a co děláte

Ze všech možných zdrojů na nás křičí odborné rady ohledně deficitu kalorií, diet, cvičebních plánů a motivace. Vyvolávají v nás pocit, že hubnutí je jednoduché a nutí nás cítit se špatně za to, že i přes dodržování těchto zásad naše tělo nezačalo hubnout. Jíte moc. Nejíte správně. Dostatečně se nehýbete. Nehýbete se správně. Faktem je, že na těchto věcech vůbec nezáleží, protože samotný proces hubnutí většinou k úspěchu nestačí.

Existuje nespočet strategií pro hubnutí a udržování se ve formě. Jako nejefektivnější se ukázalo mít doma zdravé jídlo, pravidelné snídat, konzumovat více zeleniny a omezit sladká a tučná jídla. Zvýšená fyzická aktivita se ukazuje spíše jako prostředek k udržení úbytku váhy než jako cesta ke ztrátě hmotnosti.

Pravdou je, že se dá zhubnout mnoha různými způsoby. Úbytku váhy dosáhnete, když si uříznete končetinu nebo když strávíte čas na toaletě po požití projímadla. Dá se také zhubnout, aniž byste v průběhu dvaceti let nikdy necvičili a šli se denně po dobu 8 týdnů projít.

Nové a nové diety budou nadále kopírovat aktuální populární trendy. Nicméně, jejich efektivnost je založena spíše na osobních zkušenostech a článcích než na datech z výzkumů.

Je to v hlavě

Kým doopravdy jsme? To je nejtěžší a zároveň nejdůležitější věc, kterou si musíme uvědomit. Co nám pomáhá? Co potřebujeme? Představme si člověka, trpící morbidní obezitou. Jedná se klinický problém vyžadující zásah lékařských expertů. Tomuto člověku pravděpodobně nepomůžou doporučovaní trenéři ani nejnovější diety, a i když je tento příklad poněkud extrémní, vysvětluje mnohé. Každý z nás jsme jedinečná osobnost, míříme k různým cílům a k dosahování těchto cílů využíváme naprosto odlišných cest.

Pokud chceme být například boxer a našim cílem je zhubnout a dostat se do nižší váhové kategorie, budeme pravděpodobně potřebovat trenéra, který má s tímto typem hubnutí zkušenosti. Pokud jsme kulturisté hubnoucí před soutěží, zřejmě nás nezajímá ztráta hmotnosti v tradičním slova smyslu.

Pokud však patříte k většině lidem, kteří hledají pomoc s hubnutím, protože se cítí špatně, začněte upřímným hodnocením. Proč chci zhubnout?

I když si myslíte, že Vám váhový úbytek dodá pocit sebevědomí a budete se cítit líp, nemusí tomu tak být. To, co tvrdíte, nemusí být vždy to, co opravdu potřebujete. Klíčové je se v tento moment opravdu zamyslet a odpovědět si na otázku-co doopravdy chci?

Hubnutí Vám nezaručí, že se budete cítit a vypadat dobře

Abyste zjistili, co doopravdy chcete, odpovězte si samy na následující otázky. Nespěchejte.

  • Proč chci zhubnout? Pokud je to proto, že se chcete cítit či vypadat dobře, jak definujete, co krása a spokojenost vůbec znamená a jak byste měřili výsledky? Udělejte si seznam dobrých věcí, které pro Vás plynou ze ztráty hmotnosti.
  • Co se stane, když nezhubnu? Udělejte si seznam všech „katastrofických“ scénářů, které nastanou, když nedosáhnete úbytku váhy a porovnejte je se seznamem výše.

Jen tak pro zajímavost, věděli jste, že neexistuje ideální váha pro průměrného člověka? Nebo, že když se snažíte posilovat svaly, ručička na váze se nemusí ani pohnout, a přesto se Vám bude měnit konstituce těla?

Je možné, že i přes odpovědi na uvedené otázky si stále přejete dosáhnout ideálního obrazu těla člověka, které máte v hlavě. Pokud tomu tak je, položím Vám poslední otázku. Jste ochotni pro získání tohoto těla udělat vše, co je nezbytně nutné bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat a co vše budete muset snést?

Zdroje: Pixabay, https://breakingmuscle.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: