Během horkých letních měsíců je důležité zůstat hydratovaný a vyhýbat se nadměrnému teplu, protože potem ztrácíme velké množství tekutin. Znamená to však, že byste se měli za každou cenu vyhnout pocení? Vůbec ne. Lidé se potí z mnoha důvodů, jako je horké počasí, nervozita, horečka, cvičení nebo pobyt v sauně. Pocení nás může dehydratovat, stresovat nebo připomenout, že naše tělo bojuje s nemocí. Naproti tomu nás to může povzbudit na túru nebo při cvičení v tělocvičně.

PROČ SE POTÍME?

Pocení je hlavní způsob, jakým naše tělo reguluje teplotu. Voda se uvolňuje žlázami v pokožce, odpařuje se z pokožky a tím tělo ochladí. Během cvičení se svaly více zahřívají, takže je zapotřebí více potu. Chlazení je hlavní funkcí pocení. Bez ní by naše tělo nemohlo uvolnit přebytečné teplo a my bychom zemřeli. To platí bez ohledu na to, zda jsme nemocní v posteli nebo relaxujeme v sauně.

CO POT OBSAHUJE?

Pot obsahuje vodu, malé množství sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku - elektrolyty, které pomáhají spouštět různé reakce v těle.

JE POT UŽITEČNÝ?

Z fyziologického hlediska je pocení v pořádku. Naše tělo by se přehřálo, kdybychom se nepotili. Některé činnosti, které způsobují pocení (nadměrný čas strávený v teple, nervozita nebo nevolnost), jsou však spojeny s dalšími problémy, jako je vyčerpání z tepla či úzkost a nemoc. Naproti tomu činnosti, jako je cvičení a saunování, jsou zdravé.

JAK ZABRÁNIT ZTRÁTĚ TEKUTIN PŘI POCENÍ?

Snažte se po celý den pravidelně pít vodu- nejen když máte žízeň. Vyvarujte se kofeinu a alkoholickým nápojům, které mohou zesílit účinky dehydratace. Dejte přednost vodě před sladkými nápoji a dávejte pozor, abyste nepili příliš mnoho ovocného džusu. Během intenzivního cvičení a silného pocení nahraďte ztracené elektrolyty nápoji nebo potravinami, které je obsahují- například kuře, ryby, mléko, jogurt, zelenina, sladké brambory, avokádo, mango, granátová jablka a banány obsahují více než 300 mg draslíku na porci.

Zdroje: canr.msu.edu, Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

epusasuaxu

epusasuaxu

před 1 týdny

http://slkjfdf.net/ - Iwapipol <a href="http://slkjfdf.net/">Anfhija</a> gch.croy.flatify.cz.njl.ni http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: