Potřebujeme detoxikaci?

Odpůrci detoxikace tvrdí, že naše tělo dokáže samo odstranit škodlivé látky. Naše tělo je skutečně velmi dobře vybaveno pro svoji vlastní očistu. Hlavním detoxikačním orgánem jsou játra. Jedná se o velice výkonnou čističku organismu, která pracuje 24 hodin denně a která navíc umí odbourat léky i alkohol.

Dalším klíčovým detoxikačním orgánem jsou plíce. Jejich úkolem je dodat krvi dostatek kyslíku a naopak vyloučit z těla ven jedovatý oxid uhličitý. Zbavovat tělo škodlivých látek má za úkol také mízní systém a kůže. Její mazové žlázy spolu s potem odstraňují škodlivé látky, které nemohou být z těla odstraněny jinou cestou. Na očistě našeho těla se podílejí také střeva, která nás zbavují odpadu vzniklého při trávení a metabolismu jater. K detoxikačním orgánům patří rovněž ledviny.

Lidé, kteří žijí zdravě a v harmonii s přírodou, nepotřebují detoxikaci. Mnozí lidé však mají nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, vedou sedavý způsob života, konzumují potravu plnou nepřirozených chemických látek, které nejsou pro naše zdraví nic moc. K tomu přichází častý stres, který je nezřídka zaháněn alkoholem a cigaretami. Těla lidí nezvládají sama se zbavit veškerých škodlivých látek. Potřebují pomoc. Ke slovu přichází detoxikace.

Jak správně detoxikovat své tělo

Slovo detoxikace není odvozeno od slova trpět, přestože některé detoxikační kůry člověka pořádně potrápí. U mnohých detoxikačních kúr člověk trpí hlady, bolestmi hlavy, únavou, pocitem slabosti, podrážděností, neschopností se soustředit.

Správná detoxikace těla je velmi úzce spojená se zdravým životním stylem. Nejprve je třeba se zaměřit na pitný režim. Velmi záleží na tom, co pijeme a kolik toho vypijeme. Vhodnými detoxikačními nápoji je voda, neslazené zeleninové šťávy a bylinné čaje. Chceme-li pomoci našemu tělu zbavit se škodlivých látek, měli bychom více pít.

Na druhém místě je strava. Neměla by v ní chybět zelenina, luštěniny, brambory, celozrnné obiloviny, ryby, semínka, nesolené ořechy, mandle. Našemu tělu prospějí také přírodní jogurty, olivový olej, jablečný ocet, bylinky, ovoce, med. V takové stravě rozhodně nebudou chybět antioxidanty, jako je například selen, beta-karoten, vitamíny C a E.

Po dobu detoxikace je dobré se vyhnout masu, tučným a sladkým jídlům, cukru, sladkým nápojům, alkoholu, sladkostem, průmyslově zpracovaným potravinám, například instantním potravinám a samozřejmě jídlu z fast foodu. Rovněž je doporučováno vyhnout se bílému pečivu a bílé pšeničné mouce.

Nezapomeňte ani na dostatek pravidelného pohybu, ideálně na čerstvém vzduchu. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku a vyhýbejte se stresu, jak můžete. Nemůžete-li se mu vyhnout, je třeba ho správně zvládat. Možností je spousta, například vyjít si do přírody, věnovat se zájmové činnosti, kontakt s rodinou, přáteli, relaxace, meditace. Od stresu může pomoci také vonná aromatická koupel, oblíbená hudba.

Přírodní prostředky pro očistu těla

Při detoxikaci těla pomohou také dary přírody. Dobrou službu vám prokáže šťáva z aloe vera, chlorella, spirulina, zelený ječmen. Detoxikačními účinky se pyšní i bílý a zelený čaj. Mezi bylinky, které nám pomohou při očistě těla, patří rakytník řešetlákový, bříza, jetel luční. Neměli bychom zapomenout ani na ostropestřec mariánský, který podporuje správnou činnost jater ani na kopřivu, o níž je známo, že čistí krev.

Na co si dát při detoxikaci pozor

Používejte především selský rozum. Pokud jste své tělo dlouhé roky trápili nezdravým způsobem života, nečekejte, že za pár dní bude vaše tělo zcela očištěné a plné energie. Rychlá očista těla vám naopak může poškodit zdraví. Neexistuje ani zázračný detoxikační elixír, ten vám místo těla vyčistí vaši peněženku.

Detoxikace a hubnutí

Detoxikace nám může pomoci ke štíhlé linii, je však nutné jí provádět správně. Rozhodně by se nemělo jednat o detoxikační kúru, která je ve skutečnosti drastickou jednorázovou dietou. Taková detoxikace vám pouze zpomalí metabolismus a jo-jo efekt na sebe nenechá dlouho čekat.

Navíc při takových opakovaných detoxikačních kúrách si můžete poškodit zdraví. Pokud je samozřejmě vydržíte držet. Vydržet tyto kúry, během nichž bude hlad vaším nerozlučným společníkem, kdy se neustále budou vaše myšlenky točit kolem jídla, je opravdu hrdinství. Nemluvě o dalších potížích, jako je například bolest hlavy, snížená schopnost se soustředit.

Strava, která detoxikuje naše tělo a pomůže mu zbavit se nadbytečných kil, je strava s velkým obsahem zeleniny, ve které současně dodáte svému tělu dostatek všech potřebných látek. Samozřejmě, že se jedná o stravu s nižším množstvím kalorií. Je nutné nezapomínat ani na dostatek vhodných tekutin, ke kterým patří voda, bylinné čaje, neslazené zeleninové šťávy. Detoxikaci podpoří také různé doplňky stravy s detoxikačním účinkem.

Autorka: Evžena Janovská

Zdroj:

https://www.vitalia.cz/clanky/detox-organismu-a-na-hubnuti-vyznam/

https://www.trifectanutrition.com/blog/how-to-detox-your-body-to-lose-weight

https://www.webmd.com/diet/a-z/detox-diets http://www.vitaljob.cz/detoxikace-organismu-start-ke-zdravemu-hubnuti/

https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/byliny-pro-jarni-detoxikace-kopriva-pampeliska-briza-jetel

https://www.detoxikace-organismu.info/zeleny-caj, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: