Dnešní trendy ve stravování, zejména různé keto a nízkosacharidové diety, vedly ke skepsi ohledně sacharidů a jejich co největšímu omezení. Je ale výměna ranní ovesné kaše a odpolední konzumace ovoce za vejce a avokádo tím nejlepším způsobem, jak podpořit své zdraví a udržet si zdravou váhu?

Příjem sacharidů je pro každé tělo velice individuální a závisí na vašich cílech a potřebách. A pokud tělu dlouhodobě nedopřáváte dostatek sacharidů, líbit si to určitě nenechá. A jak to poznáte? Zde je seznam pěti nejčastějších příznaků, že konzumujete příliš málo sacharidů.

1.ÚNAVA

První a možná nejviditelnější indikátor těla je únava. Cítíte se celý den zpomalení a ospalí, pociťujete potíže se soustředěním a trápí vás bolest hlavy? Pak se vám vaše tělo snaží naznačit, že má nedostatek sacharidů.

2. NÁLADOVOST

Spolu s únavou můžete také zaznamenat častější změny nálad, dokonce až podrážděnost. Kromě toho, že sacharidy jsou primárním zdrojem paliva mozku, zvyšují také produkci serotoninu v těle, což je tzv. ,,hormon štěstí a dobré nálady“.

3. ŠPATNÉ TRÁVENÍ

Když vyloučíte konzumaci sacharidů, přijdete i o důležitou vlákninu nacházející se v sacharidech. Typickým příkladem je celozrnné pečivo či různé druhy ovoce či zeleniny. Bez vlákniny, která dodává stolici objem, skončíte se zácpou a nepravidelným vyprazdňováním.

4. ZHORŠENÍ VÝKONU PŘI CVIČENÍ

Pokud máte potíže s dostatečným příjmem sacharidů, jistě to pocítíte i při cvičení. Cvičení s vyšší intenzitou (např. tabata) totiž závisí na glukóze. A protože si tělo nedokáže dostatečně rychle vyprodukovat dostatek energie, můžete se při cvičení velmi rychle vyčerpat.

5. CHUTĚ NA SLADKÉ

Při dlouhodobém omezování sacharidů se mohou častěji objevit chutě, především na sladké. Pokud jste unavení a přijímáte málo kalorií, je možné, že se tyto chutě objeví, protože tělo se nachází ve stresu a snaží se ho zahnat potravinami bohatými na sacharidy, což mohou být například bonbony, čokolády, zmrzliny a sušenky.

JAK ZVÝŠIT PŘÍJEM SACHARIDŮ?

Pokud některý z těchto příznaků pociťujete, je na čase zvýšit příjem sacharidů a pozorovat během dne možné změny. Ujistěte se, že 45-65% vašeho kalorického příjmu pochází z kvalitních zdrojů sacharidů. Může se jednat o různé celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce nebo rýži a brambory. Uvidíte, že pocítíte brzy změnu. Sacharidy vám dodají více energie, kterou pak jistě využijete při cvičení. A lepší výkonnost přinese lepší a rychlejší výsledky!

Zdroj: blog.myfitnesspal.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: