Zaměřením péče proti stárnutí je obvykle péče o pleť, což vysvětluje, proč většina lidí nezapomíná na každodenní aplikaci SPF a ví, že retinol a vitamin C jsou nezbytnými složkami pro zářivou pleť. Přesto existuje jedna oblast, která je často přehlížena a prozrazuje náš věk mnohem rychleji než naše vrásky:

Od pití příliš velkého množství kávy až po ignorování uličky s dentální nití jsou naše zuby vystaveny opotřebení každodenním životem a zvyklostem, proto zubaři zdůrazňují důležitost péče o ústní dutinu. Abychom pronikli hlouběji, spojili jsme se s předními zubními lékaři v oboru, abychom přesně popsali, na jaké příznaky si dát pozor a jaké návyky je třeba změnit, aby byl náš úsměv v co nejlepší kondici.

Představení odborníka Dr. Brian Harris je kosmetický zubní lékař a hlavní lékařský poradce společnosti SNOW. Je také tvůrcem společnosti Klen Products, řady čisté a moderní ústní péče.

Dr. Lawrence Fung je kosmetický zubní lékař a zakladatel společnosti Silicon Beach Dental. Působí také jako klinický instruktor v Centru estetické stomatologie na UCLA a v současné době je týmovým zubařem atletického týmu USC.

Zarovnání zubů

Zarovnání zubů a tvar něčího úsměvu může prozradit mnoho o jeho věku. Zuby nejsou upevněny v kosti, ale sedí v parodontálních vazech, které se neustále pohybují. Když jste mladší, není to problém, protože vaše čelist roste a dává zubům prostor, aby přestaly být přeplněné. S přibývajícím věkem však ztrácíme objem a kolagen ve tvářích a v oblasti úst (více o tom později), takže se zuby mohou naklánět dovnitř, zkracovat se a opotřebovávat. Tyto změny mohou způsobit stěsnání a změny tvaru obličeje, jako je zmenšení prostoru mezi špičkou nosu a bradou. "Když k tomu dojde, způsobí to zborcení skusu, což způsobí, že úsměv vypadá užší a starší," říká Dr. Brian Harris, vedoucí lékařský poradce SNOW.

Ztráta objemu může také způsobit povisnutí kůže na tvářích, což podle Dr. Lawrence Funga, DDS, kosmetického zubního lékaře a zakladatele společnosti Silicon Beach Dental, může způsobit, že spodní zuby budou více viditelné. "To může mít za následek unavenější nebo propadlejší vzhled," říká Dr. Fung. Rovnátka pro dospělé a pravidelné používání rovnátek nebo retainerů mohou pomoci napravit nesprávné nastavení zubů a obnovit mladší vzhled úsměvu, ale Dr. Fung říká, abyste se vyhnuli volně prodejným možnostem. "Vyrovnání je vysoce komplexní fyzikální proces, který by měl provádět ortodontista," říká.

Barva

Očekává se, že průmysl bělení zubů ve Spojených státech letos vzroste na 8,6 miliardy dolarů, což dokazuje, že lidé si bělejšího úsměvu cení. Sklovina je část zubu, která dodává úsměvu bílý vzhled, a s věkem se mění. "Naše sklovina se opotřebovává, ztenčuje se a umožňuje prosvítat přirozené žluté barvě pod ní ležícího dentinu," říká Dr. Harris.

Zuby mohou časem změnit i svůj vzhled. Podle doktora Funga existují dva typy skvrn: vnější a vnitřní. "Ty druhé jsou pod povrchem, hromadí se uvnitř samotného zubu a jsou výsledkem genetiky a věku," říká doktor Fung. Odstranění vnitřních skvrn obvykle vyžaduje použití bělicího prostředku, jako je peroxid, a návštěvu zubaře. Vnější skvrny se naopak nacházejí na vnější straně zubů a jsou obvykle způsobeny jídlem a pitím, jako je káva, čaj a víno. Protože se tyto skvrny objevují na vnější straně, je snazší je ošetřit lokálními přípravky, jako je bělící zubní pasta SNOW (34 USD), zubní pasta na bázi dřevěného uhlí (nám se líbí bělící zubní pasta Moon's Charcoal Whitening Flouride Anticavity Toothpaste, 9 USD) nebo bělící pera, jako je Laughland's To-Go Pen (30 USD).

Recese dásní

Recese dásní je jedním z nejvýraznějších příznaků stárnutí ústní dutiny,Jak stárneme, dochází k úbytku kostní hmoty včetně kostí pod dásněmi. Podle odborníků jsou naše dásně méně husté, poskytují menší oporu, zkracují se a ztenčují v důsledku žvýkání, svírání a skřípání a - někdy - dokonce ustupují. "Když dásně ustupují, je na nich vidět více kořene, který je přirozeně tmavší," vysvětluje Dr. Harris. "Ústup dásní může způsobit, že zuby vypadají starší a méně bílé." Nejlepším způsobem, jak zabránit ústupu dásní a udržet si zdravý úsměv, je osvojit si včas správné návyky. Dr. Fung říká, že každodenní čištění zubní nití a sáhnutí po zubní pastě vyživující dásně, jako je například zubní pasta Hello Gum Nourishment (7 dolarů), vám pomůže udržet dásně zdravé a v optimálním stavu.

Ztráta kolagenu

Kolagen je zodpovědný za to, že vaše tvář je pevná, pružná a mladistvá. Přesto s přibývajícím věkem kolagen v různých oblastech ztrácíme. "Kolagen můžete začít ztrácet ve věku 20 let, a to zhruba jedním procentem dermis ročně," říká Dr. Fung. "V době, kdy lidé dosáhnou třicítky, může dojít k viditelnému úbytku kolagenu, a to včetně kůže kolem úst a zubů."

Tento úbytek kolagenu neznamená konec světa, ale může se projevit ztrátou opory rtů a mírným povisnutím tváří. Odborníci tvrdí, že nejlepším způsobem, jak si zachovat kolagen v pokožce, je pít více vody, jíst stravu bohatou na kolagen (s mastnými kyselinami a spoustou zeleniny) a používat lokální přípravky s antioxidanty a SPF.

Závěrečný poznatek

Úsměv a ústa jsou důležité části těla, které mnozí z nás často zanedbávají, ale měli by jim dát přednost. Je snadné přejít na autopilota a spěchat s ranním a večerním čištěním zubů kartáčkem a zubní nití, ale časem dochází ke znatelným změnám. Přitom i při nedůsledné ústní hygieně jsou v každé fázi k dispozici možnosti a ošetření pro obnovu chrupu. Přesto Dr. Fung říká, abyste se místo drahých návštěv ordinace soustředili na pravidelnou údržbu. Říká také, abyste se nestresovali a - v případě pochybností - se drželi základů: Dvakrát ročně navštívit zubaře, denně si čistit zuby, pravidelně používat zubní nit, vyhýbat se nadměrnému množství cukru a tabáku, to vše vašemu úsměvu prospěje.

Zdroje: https://www.byrdie.com/how-teeth-change-with-age-5225016 , Unsplash

Podobné články

2 Komentářů

imogahopab

imogahopab

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Isiefalul <a href="http://slkjfdf.net/">Ibitoxuci</a> yfn.fegj.flatify.cz.tsr.oe http://slkjfdf.net/

Reply
askigowukgudu

askigowukgudu

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Esehuces <a href="http://slkjfdf.net/">Epenerani</a> gpc.qhcx.flatify.cz.twz.pt http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: