Obrázek: Koutkem oka to zahlédnete: nanášíte tonikum a hydratační krém, chystáte se jít spát. Tmavý, zacuchaný osamělý pramen vlasů na bradě. Ženské vousy. Tolik z nás s ním bojuje (ať už minimálně), ale tolik z nás se za něj stydí (s výjimkou úžasných žen, jako je Harnaam Kaur), že vyhazujeme spoustu peněz, abychom se ho natrvalo zbavily. Ale proč se to děje, konkrétně u žen a zejména po menopauze?"

Hormony. U některých žen dochází k extra růstu chloupků během puberty, těhotenství a s přibývajícím věkem. Právě v těchto životních etapách dochází ke změnám hormonální rovnováhy. Zatímco všechny ženy mají v těle malou hladinu testosteronu, naše produkční hladiny estrogenu se s věkem snižují, což vede ke stabilní hladině testosteronu, která může vyvolat rozvoj mužnějších rysů. Ačkoli by nástup rychle rostoucího ochlupení v nadměrné míře měl být důvodem k návštěvě lékaře, většina případů je důsledkem hormonálních změn a genetiky.

Výběr toho, co s chloupky v obličeji dělat, je otázkou preferencí, ale pokud je chcete odstranit přirozeně, aniž byste museli utrácet velké peníze, zde je několik přírodních, alternativních metod.

Staré dobré holení
Uhádli jste. Ačkoli se mnozí mohou domnívat, že po oholení chloupků na obličeji nebo na těle chloupky opět zesílí, ukazuje se, že je to jen rozšířený mýtus.

Podle doktora Davida Parisera "...neoholené chloupky mají špičku zúženou a měkkou. Když je holíte, oholíte měkkou špičku, takže jsou hrubší."

Vždy však dbejte na to, abyste pravidelně vyměňovali žiletku (tupou žiletkou se pravděpodobně pořežete), napěňte se mýdlem nebo holícím krémem a holte se ve směru růstu chloupků, abyste předešli podráždění a zarůstání chloupků.

Cukrování
Cukrování je starobylá blízkovýchodní praktika, která funguje jako zdravější alternativa k depilaci voskem. Vyrábí se jednoduše z cukru, citronu a horké vody a je zdaleka nejšetrnější metodou odstraňování chloupků, která však vydrží déle než tradiční depilace voskem. Odborníci doporučují, že cukrování je vhodné pro všechny oblasti obličeje s výjimkou obočí, protože tato oblast je velmi citlivá. Podle odborníka na obočí Hippa Kabila je jeho účinnost dána tím, že směs ulpívá výhradně na chloupcích, nikoli na pokožce.

"Proto opravdu dostane chloupky od kořínků," vysvětluje Kapil. "Takže namísto vosku, který přilne ke kůži a při odstraňování chloupků tahá za kůži, se cukr pouze naváže na chloupky a tahá pouze za chloupky."

Kapil také doporučuje cukrovat pouze chloupky, které jsou alespoň čtvrt centimetru dlouhé (aby se gel snadno navázal na chloupek u kořínků) a aby cílová oblast byla dobře odlíčená a nebyla mastná.

Kurkumová pasta
Věděli jste, že ingredience pro některé z nejúčinnějších metod odstraňování chloupků leží přímo ve vaší kuchyni? Žluté koření se může zdát pro použití na obličej zvláštní, ale v Indii se již dlouho používá k odstranění nežádoucích chloupků a k potlačení jejich růstu při pravidelném a důsledném používání. I když může být účinné při odstraňování jemných chloupků, husté nebo silnější chloupky odstranit nemusí. Vytvořte si vlastní kurkumovou masku pomocí kurkumového prášku a jedlé sody nebo kurkumového prášku podle receptů na konci článku níže.

Pemza
Kdo by řekl, že pemza dokáže víc než jen drhnout odumřelou kůži z nohou? Ačkoli výsledky mohou trvat jen několik dní (podobně jako při holení), stále se jedná o stoprocentně přírodní způsob odstranění chloupků. Na čistou a suchou pokožku použijte suchou pemzu a jemnými krouživými pohyby přitlačte na chloupky v oblasti, kterou chcete odstranit. Póry a drsná struktura pemzy přilnou k chloupkům a vytáhnou je. Nezapomeňte si poté opláchnout obličej a dobře ho hydratovat, protože kámen může díky svému exfoliačnímu účinku zanechat pokožku suchou.

Vytrhávání
Ačkoli se tato praktika může zdát u nás v západním světě relativně novodobá, její původ sahá několik století zpět na Blízký východ a do jižní Asie. V Indii se nitění tradičně používalo k odstraňování chloupků z částí obličeje (nejen z obočí, jak jste možná zvyklí vídat), jako je horní ret, brada, kotlety a tváře. Ačkoli se koncept navlékání nití může zdát jednoduchý, k jeho správnému provedení je zapotřebí zkušeného technika. Nejprve vezme smyčku bavlněné nitě (přibližně stejné tloušťky jako zubní nit), kterou uprostřed stočí a vytvoří řadu uzlů. Rychlým pohybem stočeného místa sem a tam přes řadu chloupků nit uchopí chloupek u kořínku a zcela jej odstraní. Ačkoli při navlékání nití dochází jen k malému kontaktu s kůží, může být přesto bolestivé a krátkou dobu po zákroku můžete pociťovat svědění, zarudnutí nebo podráždění. Určitě si vyhledejte zkušené odborníky, kteří vám tuto službu poskytnou v bezpečném a čistém prostředí.

Zdroje:

https://www.webmd.com/beauty/features/for-women-only-best-choices-for-hair-removal#1
https://www.huffingtonpost.com/2015/07/01/sugaring-hair-removal-treatment-pain-what-is-it_n_7697128.html
https://www.livestrong.com/article/218480-how-to-use-tumeric-for-hair-removal/
https://www.wikihow.com/Remove-Hair-Naturally
https://health.howstuffworks.com/skin-care/beauty/hair-removal/threading3.htm

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: