Celý život jsme zvyklí, že v určitou hodinu vyrazíme do zaměstnání, objeví se nad námi pomyslný bič a my díky němu pracujeme několik určených hodin. Pak prostě práce skončí a my máme volno.

Známe to všichni. Většinou to obnáší každodenní nudu, nedostatečný plat a dovolenou maximálně jednou za rok. I když svou práci ze začátku milujeme, tak po čase takového režimu už ani nevíme proč. Přitom náš obor tak skvěle ovládáme. Zjistíme, že nemáme čas prakticky na nic jiného a začne nás to čím dál víc táhnout dolů.

Pokud ovládáte svou profesi nebo nějakou jinou, kterou byste chtěli dělat z domova, a přesto se k tomu nemůžete rozhoupat, je problém pravděpodobně jinde.

Strach. To on nás zastavuje na cestě, která by nás měla rozvíjet. Strach nás nepodněcuje, ale brzdí.

Bojíme se neúspěchu. U práce z domova je to pravděpodobný strach, že se nedokážeme vybičovat k takové pracovní morálce jako v kanceláři. Nebo strach, že nedokážeme sehnat dostatek zakázek.

Proto tu mám pár bodů, které stačí dodržet a bude to fungovat.

1. Pracovní místo:

Doma jsme nastavení na volný režim. Když jsme doma, znamená to pro náš mozek volný čas. To musíme změnit jako první. Nejlepší, jak toho docílit je udělat si pracovní místo. Nemusí to být kancelář. Stačí koutek, pomyslně oddělený od zbytku domácnosti. Místo, kde to pro vás i pro zbytek rodiny znamená, že když jste ve svém koutku, pracujete. Neděláte nic jiného, a i zbytku rodiny vysvětlíte, že tam potřebujete mít klid.

2. Čas na práci:

Velice rychle se může stát, že se dostanete do stresu kvůli času. Musíte si ho pevně nastavit. Pracuje se vám nejlépe hned ráno nebo večer? Je jedno kdy přesně. Je však důležité nastavit si určité hodiny, kdy budete ve svém koutku a budete se věnovat jen práci. Pokud tak neučiníte, můžou se snadno stát dvě věci. První je, že nebudete pracovat vůbec. Druhá je, že budete pracovat pořád a nikdy nedokážete úplně vypnout. Ani jedno není dobře, proto si vyhraďte tu nejideálnější dobu na práci.

3. Začít:

Dva první body jste splnili, ale ještě jste nezačali pracovat. Nějak nevíte, jak začít? Nejlepší je udělat si portfolio vašich zkušeností v oboru ve kterém budete pracovat. Pokud z něj už máte nějaké zkušenosti, máte výhodu. Pokud, ale začínáte v oboru, ve kterém ještě nemáte dostatek praxe, nezoufejte. Máte vyhrazené místo i čas na přípravu. Ať už je to příprava manuálních výrobků, kterou budu případnému zájemci ukazovat nebo texty, webové stránky nebo cokoli, co si můžete připravit dopředu jako prezentaci vlastní práce.

4. A jde se na to:

Teď už máte opravdu vše důležité připravené a je na čase najít někoho, kdo vám začne za vaší práci platit. Takže si dejte inzeráty, ukažte, co děláte na sociálních sítích a sami si vyhledávejte kontakty a ozývejte se potencionálním klientům či zákazníkům. Na začátku můžete uvádět nižší ceny s ohledem na to, že jste začátečník. Požádat o recenzi za vámi odvedenou práci. Sice nebudete hned vydělávat tolik, kolik byste chtěli, ale věřte mi, kladné hodnocení je velice důležité. Tak získáte první klienty.

5. Rozdělovat si práci:

Teď už jste pravděpodobně v bodu, kdy máte svého prvního klienta. Ale tím to nekončí. Není dobré, odpracovat si klienta a až poté shánět dalšího. Dokud nebudete ve fázi, kdy se vám budou klienti ozývat sami, budete mít prostoje, kdy budete shánět další práci, ale nebudete vydělávat. Proto je dobré si rozdělit i svou již určenou pracovní dobu. A to na dobu, kdy pracuji pro klienta a kdy si sháním další zakázku. Může to být i jen hodina denně, kdy se někomu ozvete nebo někde znovu zveřejníte nabídku a ukázku své práce.

6. Buďte na sebe hodní:

Odměňujte se. Dělejte si pauzy na jídlo. Protáhněte se. Nechcete dopadnout tak, že vám skončí pracovní doba a vy vezmete do ruky koště a budete pokračovat. Proto jste si práci z domova nezvolili. Chtěli jste přeci pracovat z domu, abyste měli více času na sebe, rodinu a své koníčky. Tak na to myslete.

Budu upřímná, není to jednoduché. Nikdo vás nezaškolí a nikdo vám nepošle peníze na účet, když se budete zašívat v kuchyňce vedle kanceláře. Ale můžete si určit prakticky cokoli. Jak, kdy, kde a v jakém oboru budete pracovat. 

Budete sami svými šéfy, a to je nejlepší odměna.

Zdroje: healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: