Jak zvládat dělat velká rozhodnutí bez stresu

V životě každého z nás se občas objeví okamžiky, kdy je potřeba udělat větší rozhodnutí. To se často bez stresu neobejde. V tomto článku si však povíme, jak přeci jenom zvládat činit tato rozhodnutí s větším klidem a beze strachu.

Představte si to nejhorší, co se může stát

Trochu drsnější rada na začátek. Může se to zdát děsivé, ale zkuste to. Často i ty nejhorší verze nejsou tak strašné a mnohem více nás sžírá stres z přílišného přemýšlení. Zkuste si udělat jasný plán, co byste udělali, kdyby situace nedopadla podle vašich představ. Ty většinou stejně nevyjdou, ale aspoň nás uklidní a dodají pocit, že máme věci pod kontrolou. Snažte se nevidět svá rozhodnutí jako něco špatného či stresujícího. Nebojte se změn, které přijdou společně s jakýmkoli rozhodnutím.

Nechte si poradit, ale nezapomínejte na sebe

Často se necháváme strhnout okolím a posloucháme rady ostatních, co je pro nás nejlepší. Ti mají s námi zajisté dobré úmysly, ale nezapomínejte na sebe a své hodnoty, cíle a sny. Celkově se snažme obklopovat lidmi, kteří nám dodávají spíš kuráž, než strach.

S čistou hlavou jde všechno lépe

Prostá rada, která bývá velice účinná. Přes všechny starosti a denní povinnosti jste možná zapomněli, jaké jsou vaše opravdové touhy. Nebojte na chvíli „vypnout“, ideální je nějaká forma pohybu, kreativní koníček nebo cokoliv, kde nebudete po danou dobu MYSLET. Pokud si na nic z uvedeného nenajdete čas, zkuste alespoň po dobu pár minut nedělat nic jiného, než se soustředit na svůj dech. Třeba večer v posteli, než půjdete spát. Účinky se jistě brzy dostaví.

Sám sobě psychologem

Vypsat si myšlenky na papír, sepsat pro a proti nebo si sednout před zrcadlo a v duchu či nahlas si klást otázky a odpovídat? Zde se meze nekladou. Vaše myšlenky byste si tímto způsobem měli do značné míry utřídit, což vede k většímu klidu, i když se jedná o rozhodnutí, které přinese jisté oběti.

Mějte sebe na prvním místě

Může to znít sobecky, ale v konečném důsledku je opak pravdou. Jak chceme dělat dobrá rozhodnutí, když na prvním místě v žebříčku hodnot máme partnera nebo práci? Naučme se říkat ne, srovnat si priority a podle nich už konečně začít jednat. Zní to jednoduše? Praxe je složitější, ale trénink dělá mistra. Nezapomínejme, že činíme rozhodnutí pro sebe, nikoliv pro někoho jiného.

Každý z nás je jedinečný a má také své jedinečné potřeby. Co pomůže jednomu, nemusí mít vliv na druhého. Hledejme a objevujme sami sebe a věřím, že všechna velká rozhodnutí najednou nebudou tak složitá, jak na první pohled vypadala.

Zdroje: Freepik, blogilates.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: