Redukce stresu je důležitou součástí zdravého životního stylu, stejně tak jako strava a cvičení. Tyto tipy vám pomohou udržet úroveň stresu pod kontrolou.

Když jste ve stresu, může vás začít bolet hlava, cítíte se podrážděně, máte závrať nebo jste paralyzovaní. Stres může mít obrovský dopad na všechny aspekty vašeho života, takže jeho redukce je nezbytná pro udržení fyzického i duševního zdraví. Protože se stres nedá jednoduše odehnat, jeho zvládání je životně důležitá dovednost.

Když se setkáte s náhlou stresovou situací, což může být třeba problém v práci nebo domácí krize, stojí za to mít připravený stresový plán. Pokud se jedná o naléhavý problém, který vyžaduje vaši okamžitou pozornost, zvládání stresu je důležité, abyste mohli jasně myslet. Totéž platí pro přetrvávající a nepříjemné obavy o vaši práci, zdraví, finance nebo členy rodiny, které vytvářejí neustálé hromadění stresu.

Vyzkoušejte tyto tipy, které vám pomohou se snížením stresu i konkrétními zážitky vyvolávajícími úzkost.

1. Ustupte a dívejte se na problém z perspektivy
Možná jste zklamaní, že jste nedostali povýšení, o které jste stáli. Možná se obáváte, že jste s penězi tento měsíc natěsno, kvůli neočekávaným výdajům. Pocit stresu je přirozená reakce. Zkuste ale udělat krok zpět a zeptejte se sami sebe: Bude na tomto problému ještě další rok záležet? Co za pět let? Pokud odpovíte ne, zhluboka se nadechněte a zkuste se pohnout vpřed. Udržet se v nadhledu je pro zvládání stresu zásadní.

2. Seznam řešení a vymyšlení plánu
Pokud existuje konkrétní problém, který potřebujete vyřešit, vytvořte si seznam všech možných řešení a vyberte ten nejlepší pro vaši situaci. Když si uvědomíte, že máte více možností a vymyslíte konkrétní plán, bude to mít přímý vliv na snížení stresu. Rozdělte úkol na menší části, aby se stal problém lépe zvládnutelným.

3. Přijměte fakt, že je něco mimo vaši kontrolu
Některé okolnosti jsou jednoduše mimo naši kontrolu a musíme se s nimi naučit vyrovnat a přijmout je. Naštěstí máte kontrolu nad tím, jak reagujete na stresové situace. Zachování klidu a ochota přijmout emocionální podporu od ostatních může pomoci zvládat stres.

4. Dopřejte si odpočinek a dobijte baterky
Každodenní stresy na vás mohou doléhat, aniž byste si toho byli vědomi. Dopřejte si proto alespoň jednu relaxační aktivitu každý den. Poslech hudby, meditace, psaní do deníku nebo třeba uklidňující bublinková koupel jsou skvělé způsoby, jak relaxovat a zbavit se stresu. Udělat si čas pro sebe je důležité jak pro prevenci, tak pro zvládání stresu.

5. Zkuste pravidelně každý den cvičit
Cvičení je jednou z nejlepších metod zvládání stresu, protože může zmírnit fyzické i emoční účinky stresu. Zvažte možnosti fitness, které také přinášejí specifické efekty snižující stres. Jóga, tai chi, pilates nebo některá bojová umění, to všechno jsou skvělé způsoby, jak se zbavit zadržovaného stresu a negativity.

6. Otevřete se lidem a vyjádřete své pocity
Pokud vám něco vadí, nenechávejte si to pro sebe. Promluvte si s lidmi, kterým důvěřujete, ať už to jsou přátelé, rodina nebo kolegové a sdělte jim, co máte na srdci. I když nečekáte konkrétní rady, je dobré dostat své pocity na povrch.

7. Nastavte si v každodenním životě rozumná očekávání
Být zaneprázdněn je někdy nevyhnutelné, ale brát si na sebe více, než můžete zvládnout, může způsobit nežádoucí stres. Řekněte si, že je v pořádku říci ne aktivitám ve škole vašeho dítěte nebo dalším projektům v práci - nejste povinni přijmout každou žádost. Nepřidávejte si ani další finanční povinnosti koupí různých věcí, pokud vám přijde, že by to byla velká zátěž. Realistický pohled na vaše finance je důležitou strategií při zvládání stresu.

8. Vyřešte problémy dříve, než se dostanou do krizového stavu
Je v lidské přirozenosti vyhýbat se nepříjemným tématům a okolnostem, ale pokud vás znepokojuje naléhavá situace, ať už v práci nebo doma, řešte ji brzy, aby se pro vás nestala vážnější, obtížněji řešitelnou a stresující. Problémy je vždy snazší vyřešit dříve než se vyvinou v rozsáhlou krizi.

Každý z nás někdy pocítí stres, není možné se mu neustále vyhýbat. Je však možné udržet stres pod kontrolou tím, že si nastavíte vlastní realistická očekávání, naučíte se vidět své problémy z nadhledu a budete dodržovat a užívat si odpočinkové pauzy od každodenních požadavků života.


Zdroje: Pixabay, Everydayhealth.com
 

Podobné články

2 Komentářů

uefimoh

uefimoh

před 6 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uxotoj <a href="http://slkjfdf.net/">Ogakaodit</a> hjr.sbju.flatify.cz.oth.el http://slkjfdf.net/

Reply
poeqhesedosi

poeqhesedosi

před 6 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Aeyuee <a href="http://slkjfdf.net/">Eraitamu</a> clg.fpuu.flatify.cz.tmz.os http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: