Lidé začínají cvičit z mnoha důvodů. Můžete například chtít zhubnout nebo zesílit. Představte si, že pravidelně cvičíte, správně se stravujete a cítíte se dobře. Stoupnete si na váhu a jste šokováni, že vidíte několik kilogramů navíc. Přirozeně se divíte, kde se ta váha vzala, když by čísla měla jít dolů. Možná jste nepřibrali ani neztratili žádný tuk, ale kolísání vaší hmotnosti může ovlivnit několik faktorů. Nejlepší je nevážit se příliš často, protože to může negativně ovlivnit vaše sebevědomí, pokud nechápete, že je zcela normální, že vaše tělesná hmotnost neustále kolísá.

Endokrinoložka Kathleen Wyneová, M.D., uvedla, že v závislosti na tělesné velikosti je normální, že váha každého člověka kolísá přibližně o 5 až 20 kilogramů během jednoho dne (prostřednictvím Verywell Fit). Mezi faktory, které mohou ovlivnit denní změny hmotnosti, patří příjem soli, množství jídla, které jste v daný den snědli, zácpa, některé léky a dokonce i hormony. Přidáním pravidelného silového tréninku do svého programu můžete zesílit a vybudovat si více svalů, které jsou také hustší než tuk. Podle portálu Healthline se budování svalů zpočátku projeví určitým nárůstem hmotnosti. Není to však nic, čeho byste se měli obávat. Čím více svalů vytvoříte, tím rychlejší bude váš metabolismus, což vám pomůže při cvičení ztrácet tuk.

Nakonec ani nejlepší tréninky nejsou výjimkou, pokud jde o příčiny přibírání na váze. Tady je důvod.

Přibírání na váze po tréninku je častější, než si myslíte.

Člověk by si myslel, že po cvičení by měl zhubnout, ale někdy vidí, že se čísla na váze zvyšují, což může být nepříjemné a matoucí. Když do svého životního stylu zařadíte nové cvičení, přidá to svalovým vláknům určitou zátěž, což někdy způsobuje mikrotrhliny a záněty. "Tento stres a poškození svalových vláken mikrotrhlinami vyvolává zadržování vody v těle," řekl fyzioterapeut Gary Calabrese, D.P.T., pro Cleveland Clinic. Je to však dočasné a mělo by to odeznít do 24 až 36 hodin. Navíc pokud během tréninku zůstáváte hydratovaní, musíte brát v úvahu hmotnost vody.

Pokud jste si všimli náhlého zvýšení hmotnosti bezprostředně po tréninku, má to také svůj důvod. Hmotnost člověka pochází z kombinace kostí, tuku, krve, mozku a nervového traktu, pojivové tkáně, svalů a dokonce i vzduchu v plicích a dalších faktorů (via Shape). "Bezprostředně po tréninku se může procento hmotnosti v každé z těchto kategorií změnit až o 15 %," řekl časopisu Shape Jeffrey A. Dolgan, klinický fyziolog pro cvičení z Canyon Ranch v Miami Beach na Floridě. To se projeví jako hmotnost navíc, ale i to je dočasné. Nenechte se vyššími čísly na váze odradit od dalšího cvičení.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: