Konopná semínka pochází z rostliny Cannabis sativa. Neobsahují aktivní kanabinoidy, jako je např. THC v marihuaně. Konopná semínka jsou výjimečně výživná a bohatá na zdravé tuky, bílkoviny a různé minerály. Níže najdete 6 vědecky podložených výhod a důvodů, proč do své stravy tyto semínka zařadit. 

1. Výživná a bohatá na mastné kyseliny 
Mají jemnou oříškovou chuť a často jsou označována jako srdce konopí. Obsahují přes 30% tuku a jsou výjimečně bohatá na dvě esenciální mastné kyseliny, kterými jsou kyselina linolová (omega-6) a kyselina alfa-linolenová (omega-3). Obsahují také kyselinu gama-linolenovou, která je známá svými přínosy pro zdraví. 

Jsou zdrojem vitaminu E a minerálů, jako je fosfor, draslík, sodík, hořčík, síra, vápník, železo a zinek. Semínka lze konzumovat syrová, vařená nebo pražená. Velmi zdravý je také konopný olej, který se v Číně používá jako potravina a lék už nejméně 3000 let. 

2. Redukce rizika srdečních chorob 
Srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Semínka obsahují vysoké množství aminokyseliny argininu, která v těle produkuje oxid dusnatý, což je molekula plynu, která rozšiřuje a uvolňuje cévy a tím vede ke snížení krevního tlaku a snížení rizika srdečních chorob. 

Již zmíněná kyselina gama-linolenová byla také spojena s poklesem zánětů, což může snížit riziko onemocnění srdeční chorobou. Navíc díky studii na zvířatech víme, že konopná semínka nebo konopný olej mohou snižovat krevní tlak a zároveň také riziko tvorby krevních sraženin a pomoci srdci zotavit se po infarktu. 

3. Prospěšná při kožních potížích 
Mastné kyseliny mohou ovlivnit imunitní reakce ve vašem těle. Dle studií závisí imunitní systém na rovnováze omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Konopná semínka jsou dobrým zdrojem polynenasycených a esenciálních mastných kyselin. Studie prokázaly, že podávání konopného oleje lidem s ekzémem může zlepšit hladinu esenciálních mastných kyselin v krvi. Tento olej může také pomoci na suchou pokožku při svědění a snížit potřebu léků na kožní obtíže. 

4. Zdroj rostlinných bílkovin 
Konopná semínka jsou považována za kompletní zdroj bílkovin, což znamená, že poskytují všechny esenciální aminokyseliny, které tělo nedokáže produkovat a musíme je proto získávat ze stravy. Konopná semínka jsou skvělým zdrojem bílkovin, protože více než 25% jejich celkových kalorií pochází z vysoce kvalitních rostlinných bílkovin. To je podstatně více než u podobných potravin, jako jsou chia nebo lněná semínka, jejichž kalorie tvoří 16–18% bílkovin. 

Kompletní zdroje bílkovin jsou v říši rostlin poměrně vzácné, protože rostlinám často chybí aminokyselina lysin. Dalším příkladem kompletního rostlinného zdroje bílkovin je třeba quinoa. Stravitelnost konopného proteinu je velmi dobrá a lepší než u proteinu z jiných zrn, ořechů a luštěnin. 

5. Omezení příznaků PMS a menopauzy 
Až 80% žen v reprodukčním věku může trpět fyzickými nebo emocionálními příznaky způsobenými premenstruačním syndromem (PMS). Tyto příznaky jsou velmi pravděpodobně způsobeny citlivostí na hormon prolaktin. Obsažená kyselina gama-linolenová produkuje látku alprostadil, která snižuje právě účinky prolaktinu. Několik studií také ukázalo, že mohou semínka pomoci snížit příznaky menopauzy. 

6. Pomoc při trávení 
Vláknina je nezbytnou součástí naší stravy a je spojena s lepším trávením. Celá konopná semínka jsou dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny. Konopná semínka jsou cenným zdrojem živin prospěšných pro dobré trávicí bakterie a může také snižovat nárůst hladiny cukru v krvi a regulovat hladinu cholesterolu. 

Nejvíce vlákniny je ukryto v celých konopných semínkách. Semínka zbavená slupek jí obsahují malé množství. Ačkoliv se u nás konopná semínka stala populární potravinou teprve nedávno, v mnoha společnostech představují základní potravinu poskytující vynikající nutriční hodnotu. Celkově jsou konopná semínka neuvěřitelně zdraví prospěšná a mohou být jednou z mála tzv. superpotravin opravdu hodných jejich pověsti.


Zdroje: Freepik, Healthline.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: