O nadýmání břicha mluvíme tehdy, když je břicho plné a napjaté. Obvykle k němu dochází v důsledku nahromadění plynu někde v gastrointestinálním traktu (GI), uvádí Medical News Today. Nadýmání způsobuje, že břicho vypadá větší než obvykle, a může být také citlivé nebo bolestivé.

Příliš mnoho sacharidů
Sacharidy dodávají tělu palivo, které může být rychle využito, uvádí web Md. Příliš mnoho najednou však může způsobit, že budete zadržovat vodu. A čím rychleji se sacharidy dostanou do krve, tím je to pravděpodobnější. Jednoduché sacharidy, jako je bílý chléb, sladkosti, pečivo a nealkoholické nápoje, se do krve dostávají téměř okamžitě. Komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina, nikoliv, protože jejich trávení trvá déle.

Zácpa
Většina lidí má čas od času trochu nepravidelný režim, a to může způsobit pocit nadýmání, uvádí WebMD. Mohou ji způsobit některé potraviny, ale také nedostatečné pití vody, náhlé změny ve stravě nebo stres.

Reakce na stravu
Někdy je nadýmání důsledkem toho, že vaše tělo špatně tráví cukry obsažené v některých potravinách, uvádí Harvard Medical School. Klíčoví viníci patří do skupiny známé jako FODMAP (fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly). Mezi ně patří například pšenice, žito, cibule, česnek, luštěniny (cizrna, čočka, fazole), med, pistácie, kešu, chřest a artyčoky. Na seznamu FODMAP jsou také potraviny nebo nápoje s fruktózou nebo umělými sladidly. Všichni máme po jejich konzumaci zvýšené množství plynů v těle, ale někteří z nás na ně reagují silněji než jiní.

Špatné vnímání plynů
Většina nadýmajících se lidí ve skutečnosti bojuje s abstraktnější příčinou: vnímáním plynů v těle a přehnanou reakcí na ně, uvádí Harvard Medical School. Nové důkazy naznačují, že většina lidí s nadýmáním má abnormální reakci na normální množství plynu. Tuto reakci vyvolává extrémně citlivý nervový systém. Když nervy ve střevech přehnaně reagují na plyn, zvyšuje se míra vašeho nepohodlí. Za normálních okolností, pokud sníte něco, co způsobuje plynatost, se břišní stěna stáhne a bránice, která rozděluje hrudník a břicho, se zvedne do hrudníku, aby se obsah střev mohl více rozprostřít. Údaje však naznačují, že nadýmaví lidé dělají pravý opak: jejich bránice se stlačuje dolů a břicho se vyklenuje.

Dehydratace
Jsou dny, kdy po konzumaci slaných jídel nebo alkoholu dochází k dehydrataci a následnému nadýmání, uvádí doktor Axe. Může se to zdát kontraintuitivní, ale čím více vody vypijete (nebo zkonzumujete v potravinách s vysokým obsahem vody) a lépe se hydratujete, tím méně se budete pravděpodobně potýkat s nadýmáním. Dehydratace a elektrolytová nerovnováha zastavují trávení a ztěžují "udržení pravidelnosti". Když se vaše tělo snaží zotavit z dehydratace, zadržuje přebytečnou vodu, aby se situace neopakovala.

Jak nad tím zvítězit

Nejezte příliš mnoho najednou
Podle lékařského webu Healthline se může stát, že se cítíte jako nadmutý, ale problém je v tom, že jste se jednoduše příliš najedli. Pokud jíte velká jídla a máte tendenci se po nich cítit nepříjemně, zkuste menší porce. V případě potřeby přidejte další denní jídlo, které vám pomůže s chutí k jídlu.

Podskupina lidí, kteří pociťují nadýmání, ve skutečnosti nemá zvětšený žaludek nebo zvýšený tlak v břiše. Problém je většinou smyslový. Osoba se sklonem k nadýmání bude pociťovat nepříjemné pocity z menšího množství jídla než osoba, která se nadýmá jen zřídka. Z tohoto důvodu může být prostá konzumace menších porcí jídla nesmírně užitečná.

Pozor na potravinové alergie a intolerance
Když jíte potraviny, na které máte intoleranci, může to způsobit nadměrnou tvorbu plynů, nadýmání a další příznaky, uvádí linka zdraví. Některé běžné potraviny a složky, které je třeba zvážit:

  • Laktóza: Nesnášenlivost laktózy je spojena s mnoha zažívacími příznaky, včetně nadýmání. Laktóza je hlavním sacharidem v mléce.
  • Fruktóza: Fruktózová intolerance může vést k nadýmání.
  • Eggs: Plynatost a nadýmání jsou častými příznaky alergie na vejce.
  • Pšenice a lepek: Mnoho lidí trpí nesnášenlivostí lepku, bílkoviny obsažené v pšenici, špaldě, ječmeni a některých dalších obilovinách. To může vést k různým nepříznivým účinkům na trávení, včetně nadýmání.

Jděte na procházku
Fyzická aktivita může přimět střeva k pravidelnějšímu pohybu, což může pomoci uvolnit přebytečné plyny a stolici, uvádí Medical News Today. Přimět střeva k pohybu je obzvláště důležité, pokud člověk pociťuje zácpu. Rychlou úlevu od tlaku plynů může přinést procházka kolem bloku.

Vyzkoušejte jógové pozice
Některé jógové pozice mohou polohovat svaly v břiše tak, že podporují uvolňování přebytečných plynů z trávicího traktu, uvádí Medical News Today. To může snížit nadýmání.


Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: