A máme tu podzim! Jako každý rok, dostává naše imunita pořádně zabrat. Výkyvy teplot, vlhkost vzduchu, která nahrává virům, aby se šířily jako lavina. Pokud už i Vás zastihlo nachlazení, nezoufejte! Přináším několik tipů na zmírnění příznaků a urychlení léčby.

Já osobně se každý rok potýkám s úpornou rýmou. Je tedy vždy mou velkou snahou ji zkrotit dřív, než skončím na ORL se zánětem dutin. Přečtěte si několik mnou vyzkoušených receptů.

 

Speciální cvičení čchi kung

Čchi kung je čínské cvičení staré více než 5000 let, které pracuje s energií. 

Velice pěkně a srozumitelně zpracovaná videa na Youtube má např. Václav Vocásek. Ať se to zdá neuvěřitelně, opravdu to pomáhá.

Jak na škrábání a bolest v krku. - YouTube

Jak na nachlazení a rýmu. Jak zabránit onemocnění. - YouTube

 

Cibule

je výborným pomocníkem v boji s rýmou. Pokud máte malé děti, její pomoc velmi oceníte.

1.      Cibuli rozkrájejte na kostičky a uložte blízko nemocného – obsahuje silice, které pomáhají zvlhčovat sliznici. Nemocnému, který je nucen díky ucpanému nosu dýchat pusou, vysychá v krku a nutí ho to ke kašli. Cibule sliznici zklidní.

2.      Při kašli doporučuji zábal z cibule. Osvědčilo se mi to již mockrát. Cibuli rozkrájejte na kostičky, vložte do kapesníku nebo dětské žínky a z vrchní strany vsuňte sáček. Cibuli je dobré ještě před aplikací rozdrtit, aby pustila víc šťávy. K tomu poslouží palička na maso, již stačí několikrát na žínku přitlačit. Takto připravený zábal položte na hrudník igelitem nahoru a nechte působit alespoň 20 minut.

3.      Na kašel je výborná i směs z cibule s medem. Rozkrájenou cibuli a lžičku medu vložte mezi dva talířky a zatižte, třeba hmoždířem. Šťávu pak podávejte po lžičkách dle potřeby. Tento sirup je pro svou sladkou chuť oblíbený i u dětí.

 

Tymián

Proti kašli poslouží i tymiánový sirup:

·         250 ml vody

·         200 g cukru

·         8-9 g sušeného tymiánu

 

Vodu s cukrem 20 minut povařte. Odstavte z plamene a přidejte tymián. Po vychladnutí slijte do skleničky. Užívejte 5x denně 1 lžičku.

 

Rady na závěr

  • Při rýmě nezapomínejte hodně pít.
  • Zvlhčujte vzduch. K tomu poslouží speciální zvlhčovač nebo navlhčená plena na topení. 
  • Výborné je proplachování nosu konvičkou se slaným roztokem.
  • Lokty udržujte v teple.
  • Pokud nemáte zánět dutin, můžete obličej i nahřívat. Při zánětu se ale nahřívání dutin vyvarujte! Přispívá to k otoku sliznic, případně k rychlejšímu rozvoji zánětu.

Tak ať jste brzy fit!

Zdroje: Pixabay

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: