Intimita je jedno z těch slov, které lze definovat několika způsoby. Pro účely tohoto článku mluvím o citové blízkosti a pohodlí, ne o něčem sexuálním. Intimita je něco, po čem lidé touží, a stejně jako většiny věcí jí mohou muži a ženy dosahovat různě. Zde je mužský pohled.

Intimita vyžaduje odvahu
Když se muž otevře, je to obvykle poměrně důležitý okamžik. Proč? Protože muži nejsou příliš dobří ve zranitelnosti vůči sobě samým, natož vůči někomu jinému. Ženy jsou pravděpodobně komunikativnější (i když znám pár upovídaných chlapů), ale dosáhnout určité úrovně intimity znamená mít dostatek odvahy překonat strach z odhalení svých slabostí. Intimita pro chlapa může být jako chodit nahý na veřejnosti.

Intimity dosáhnete, když už se nemusíte vysvětlovat
Muži mají pověst povrchních, což ovšem není pravda. Muži jsou stejně složití jako ženy, jen se neobtěžují tuto složitost sdělit. Když však vztah, v němž se muž nachází, dosáhne bodu, kdy jsou jeho motivy a touhy buď pochopeny, nebo přijaty takové, jaké jsou (i když to znamená, že nejsou pochopeny), pak je intimita v těsném závěsu. Podívejte se na to takto: svět je obrovská, nepoznatelná masa lidí s vlastním příběhem - pokud si někdo našel čas na to, aby poznal můj příběh, je pravděpodobné, že k němu budu cítit určitou intimitu.

Intimita, jak vidíte, se netýká jen romantických vztahů
Mám důvěrný vztah se svými rodiči; znají mě, mohu být v jejich přítomnosti sám sebou a cítím se pohodlně, když jsem zranitelný. Je těžké si představit, jak může romantický vztah konkurovat této úrovni intimity, ale právě v tom spočívá fyzická intimita - ve snaze rychle vytvořit intimitu tím, že budu fyzicky a emocionálně zranitelný.

Intimita znamená, že před tebou mohu být blázen
Všichni v sobě máme malé dítě, které si rádo hraje a je hloupé. Toto dítě se nemůže projevit v práci - to by nebylo profesionální - ani v kostele nebo v obchodě - to by bylo společensky nevhodné. Kde tedy můžeme uvolnit své vnitřní dítě? Ve společnosti osoby, která je nám nejbližší. Je to víc než jen další způsob, jak říct: "Cítím se s tebou bezpečně"; je to vyjádření: "Chci s tebou sdílet své vnitřní dítě."

Dotyk
Jedno ze společenských pravidel zní: "Cizích lidí se nedotýkej." To je ale jenom jedna z možností, jak se s nimi spojit. Pokud na veřejnosti k dotyku náhodou dojde, obvykle následuje velký krok zpět a spousta omluv. Ale v intimním vztahu si vybíráte, zda se vás někdo bude dotýkat a zda se budete dotýkat. Vzájemně si sdělujete, že pravidla, která platí ve společnosti, už mezi vámi dvěma nemusí platit.

Když se muž nechá dotýkat, odkládá svou agresivitu, aby mohl projevit něhu. Když muž dosáhne této úrovně intimity, je to pocit něčeho velmi výjimečného.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

Petr Novák

Petr Novák

před 2 roky

Až na to vnitřní dítě - skutečná intimita totiž může nastat, až vnitřní dítě vyroste - jinak poznáte jen infantilní dítě, co se skutečnou dospělostí a skutečnou intimitou nemá vůbec nic společného.

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: