"Mozková mlha" není podle WebMD zdravotní stav. Je to termín používaný pro určité příznaky, které mohou ovlivnit vaši schopnost myslet. Můžete se cítit zmateně nebo neorganizovaně, případně je pro vás obtížné se soustředit nebo vyjádřit své myšlenky slovy.

Stres
Chronický stres může zvyšovat krevní tlak, oslabovat imunitní systém a vyvolávat deprese, uvádí webový portál Healthline věnovaný zdravotním zdrojům. Může také způsobit duševní únavu. Když je mozek vyčerpaný, hůře se mu přemýšlí, uvažuje a soustředí.

Hormonální změny
Hormonální změny mohou také vyvolat mozkovou mlhu, uvádí Healthline. Během těhotenství se zvyšuje hladina hormonů progesteronu a estrogenu. Tato změna může ovlivnit paměť a způsobit krátkodobé kognitivní poruchy. Stejně tak pokles hladiny estrogenů během menopauzy může způsobit zapomnětlivost, špatnou koncentraci a zamlžené myšlení.

Těhotenství
Mnoho žen zjišťuje, že během těhotenství si hůře pamatuje, uvádí WebMD. Nošení dítěte může vaše tělo změnit mnoha způsoby a chemické látky uvolňované za účelem ochrany a výživy dítěte mohou přinést problémy s pamětí.

Medicína
Některé druhy volně prodejných a předepsaných léků mohou podle WebMD způsobovat mlžení mozku. Pokud užíváte léky a všimnete si, že vaše myšlení není tak jasné, jak by mělo být, nebo si najednou nemůžete na nic vzpomenout, zavolejte svému lékaři. Nezapomeňte ho informovat o všech lécích, které užíváte.

Cukr
Rafinované sacharidy, jako je cukr a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, způsobují, že hladina cukru v krvi prudce stoupá a pak se propadá, uvádí webová stránka Be Brain Fit, kterou provozují odborníci na zdraví. A protože mozek používá glukózu jako hlavní zdroj paliva, dostává se tak váš mozek na jízdu na horské dráze - nejdříve je glukózy příliš mnoho, pak zase příliš málo. Nízká hladina glukózy v mozku vede k mozkové mlze, výkyvům nálad, podrážděnosti, únavě, duševní zmatenosti a zhoršenému úsudku.

Potravinové alergie
Konzumace potravin, na které jste alergičtí nebo citliví, vás jistě může přivést do duševní mlhy. Průměrný Američan získává dvě třetiny kalorií z pšenice, kukuřice a sóji, a právě tyto potraviny patří mezi nejčastější potravinové alergie. Dalšími potravinami, které jsou nejčastějšími původci alergií, jsou mléčné výrobky, vejce, korýši, arašídy a stromové ořechy.

Nedostatek spánku
Nedostatečná kvalita spánku může také narušit to, jak dobře funguje váš mozek, uvádí Healthline. Snažte se spát osm až devět hodin denně. Příliš málo spánku může vést ke špatnému soustředění a chmurným myšlenkám.

Když je to opravdu vážné

Nerovnováha štítné žlázy a nadledvinek
Jednou z funkcí štítné žlázy je udržovat zdraví mozku, uvádí Aviva Room MD. Hypotyreóza - kdy štítná žláza nedostatečně funguje - má známý dopad na kognitivní funkce, a to do té míry, že i při subklinické úrovni může hypotyreóza způsobit problémy se soustředěním a pamětí a časem může způsobit demenci. Vliv kortizolu a adrenalinu na mozek, a to jak dlouhodobého nadměrného působení, tak i příliš nízkých hladin, vnáší do hry při mozkové mlze také nadledvinky a systém stresové reakce jako celek.

Deprese a úzkost
Deprese zplošťuje mozkovou signalizaci, uvádí Aviva Room, MD. Vaše neurony (nervové buňky) prostě nevystřelují se stejnou frekvencí, jako když máte živější náladu. Navíc nižší hladiny neurotransmiterů včetně adrenalinu, serotoninu a dopaminu, které depresi provázejí, mohou ovlivnit vaši schopnost soustředit se, pamatovat si a cítit se duševně ostře.

Strach a úzkost se pohybují v určitém spektru. Úzkost je vyčerpávající forma obav, která stejně jako starosti vytváří duševní rozptýlení. Je to proto, že se soustředíte na problém, a to brání mozku snadno zpracovávat nové informace, snadno si je vybavit a věnovat pozornost tomu, co je bezprostředně před vámi.

Zánět mozku
Room říká, že zánět mozku je jev, ke kterému dochází, když chemické látky způsobující zánět překračují krevní mozkovou bariéru a způsobují zánět v mozku. Zánět mozku je spojován s úzkostí, depresí, mozkovou mlhou a demencí a může se objevit v důsledku čehokoli, co způsobuje celkový zánět.

Zdroje:
https://bebrainfit.com/brain-fog-causes-symptoms-solutions/

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: