Proč se ve vztazích objevuje nevěra?

Podvádění: je zásadní porušení pravidel ve vztahů a notoricky známý zabiják vztahů. Tento oblíbený druh klebety je často diskutován, ale je obtížné jej studovat. Jestli je cílem zabránit tomu, aby vás někdo nachytal, tak proč se nepřiznat nevěru ve jménu vědy?

Vědci nám však mohou nabídnout nový pohled na téma často zahalené stigmatem a tajemstvím. Jak nedávno prokázali vědci, podvádění je jen zřídka jednoduchá záležitost. Existuje mnoho důvodů, proč lidé podvádějí, a vzorce jsou složitější, než naznačují běžné stereotypy. Nová fascinující studie osvětluje tyto motivace .

Šetření zahrnovalo 495 lidí (z nichž 87,9 procenta bylo označeno jako heterosexuální), kteří byli přijati prostřednictvím skupiny účastníků na velké univerzitě v USA a prostřednictvím diskusních článků na Redditu s tematikou vztahů. Účastníci přiznali, že ve svém vztahu podváděli, a odpověděli na otázku, která byla základem tajemství: Proč jste to udělali? Analýza odhalila osm klíčových důvodů: hněv, sebeúcta, nedostatek lásky, nízké odhodlání, potřeba rozmanitosti, zanedbávání, sexuální touha a situace nebo okolnosti. Tyto motivace ovlivnily nejen to, proč lidé podvádějí, ale jak dlouho to dělali, jejich sexuální prožitek, emocionální investice do aféry a to, zda jejich výsledný vztah skončil.

Ačkoli většina afér zahrnuje sex, zřídka jde jen o sex samotný. Většina účastníků pociťovala určitou formu emocionálního připoutání ke svému partnerovi, ale byla významně častější u těch, kteří uváděli, že ve svém primárním vztahu trpí zanedbáním nebo nedostatkem lásky. Přibližně dvě třetiny účastníků (62,8 procenta) přiznalo, že vyjadřují náklonnost ke svému novému partnerovi. A zhruba stejný podíl (61,2 procenta) s nimi vedl sexuálně explicitní dialog. Zhruba čtyři z 10 (37,6 procenta) měli intimní konverzace, zatímco každý desátý (11,1 procenta) řekl: „Miluji tě.“ Ti, kteří uváděli, že se cítí méně spojeni se svým primárním partnerem, zažili větší emoční intimitu, snad jako způsob, jak tuto potřebu naplnit.

Spokojenost účastníků se sexem se lišila v závislosti na důvodu jejich aféry. Lidé uváděli, že se cítili více sexuálně naplněni, když podváděli kvůli touze, nedostatku lásky nebo potřebě rozmanitosti. Ti, kteří uvedli špatnou situaci jako primární příčinu, byli mnohem méně spokojeni. Velká část sexuální aktivity byla omezena na líbání (86,7 procenta) a mazlení (72,9 procenta). Studie ve skutečnosti zjistila, že pouze polovina nevěrných osob hlásila vaginální styk.

Důvod nevěry také výrazně ovlivnil její délku. V některých případech byl vztah krátkou schůzkou, zatímco jiné byly delší a s hlubší vazbou. Ti, kteří podváděli kvůli hněvu (například kvůli pomstě), nedostatku lásky nebo potřebě rozmanitosti, měli delší poměr, zatímco ti, kteří byli motivováni situací (jako ti, kteří byli „opilí“ nebo „ohromeni“ „Nemysleli jasně“) to skončilo dříve. Ženy měly v průměru delší poměr než muži.

Nakonec pouze třetina účastníků přiznala nevěru svému primárnímu partnerovi. Ti, kteří byly čistí, měli větší šanci podvádět spíše z hněvu nebo ze zanedbávání než ze sexuální touhy nebo rozmanitosti. To naznačuje, že jejich přiznání bylo možná formou odplaty a způsobem, jak se pomstít, místo toho, jak si vyčistit svědomí. Účastníci, kteří se přiznali, měli také větší pravděpodobnost, že si s aférním partnerem vytvoří trvalý vztah.

Zatímco nevěra je obvykle tajný podnik, někteří podvodníci byli méně opatrní než ostatní, možná úmyslně. Ti, kteří podváděli kvůli nedostatku lásky, chodili na více veřejných schůzek a projevovali větší veřejnou náklonnost ke svému partnerovi. Podvádět bylo také běžné pro ty, kteří hledali rozmanitost nebo chtěli posílit svou sebeúctu. Na druhou stranu, situační podvodníci měli menší sklon podvádět na veřejnosti, snad proto, že doufali, že se vrátí ke svému primárnímu vztahu, aniž by se nechali chytit.

Je tedy nevěra skutečně zabijákem vztahů? Osud primárního vztahu účastníků nakonec závisel méně na samotném činu a více na tom, co ho motivovalo. Podvod pravděpodobně ukončil vztah, když vzešel z hněvu, nedostatku lásky, nízkého odhodlání nebo zanedbávání. A bylo méně pravděpodobné, že tak učiní, když byla nevěra nepřímá. Překvapivě pouze jeden z pěti (20,4 procenta) vztahů skončil kvůli aféře. Stejný počet párů (21,8 procenta) zůstal pohromadě navzdory zjištění jejich primárního partnera, zatímco o něco více (28,3 procenta) zůstalo pohromadě, aniž by jejich partner odhalil jejich nevěru. Zbývající vztahy se rozpadly z neklamných důvodů.

Zřídka vedla nevěra ke skutečnému vztahu. Pouze jedna z 10 záležitostí (11,1 procenta) se nakonec proměnila v plnohodnotný závazek.

Zdroje: scientificamerican.com, Freepik

Podobné články

3 Komentářů

Malus Miroslav

Malus Miroslav

před 2 roky

Je jedno z jakého důvodu.
Co platí ! Nevěra ukončí dosavadní
vztah. - tečka !

Reply
omurinelelqel

omurinelelqel

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Uvepibiyo <a href="http://slkjfdf.net/">Uboibinac</a> sca.dcfw.flatify.cz.flk.zr http://slkjfdf.net/

Reply
duhebusievoe

duhebusievoe

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Ebzent <a href="http://slkjfdf.net/">Opayas</a> mtt.pbfi.flatify.cz.fgz.nm http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: