Jennifer Anistonová říká, že po letech života s nespavostí jí rozhovor s lékařem pomohl nastoupit správnou cestu ke zlepšení kvality spánku. Fotografie s laskavým svolením Idorsia Jennifer Aniston se spojila s programem Seize the Night & Day, aby rozšířila povědomí o nespavosti.

Nespavost je porucha, při které má člověk problémy usnout nebo zůstat spát.

Přibližně 30 procent dospělých lidí má příznaky nespavosti. Nepamatuje si přesně, kdy začaly její problémy se spánkem, ale ikonická herečka Jennifer Anistonová říká, že je to už několik desítek let. "Je to tak trochu těžké určit, protože si myslím, že když jsme mladí, když nespíme, říkáme si 'aha, cítím se skvěle'. Můžete spát dvě hodiny, tři hodiny, čtyři hodiny a necítíte účinky," řekla Anistonová pro Healthline. Vtipkovala však, že nahromadění "všeho toho kohouta v průběhu let" ji nakonec dostihlo ve třiceti letech, a vážně dodala, že pokud nebude mít správné množství spánku, nebude dobře fungovat. "Neměla jsem motivaci cvičit, nechodila jsem skvěle jíst, [měla jsem] mozkovou mlhu; neučila jsem se své repliky," řekla Anistonová. Po letech zkoušení "všeho pod sluncem", od počítání kroků k posteli a čar na stropě až po kontrolu teploty v ložnici a další, se Anistonová nakonec rozhodla vyhledat pomoc u svého lékaře. V té době byly jejími prioritami dieta a cvičení, následované spánkem. Nemohla však přijít na to, proč se její dieta a cvičení stávají náročnými. Když se jí lékař zeptal, jak dobře spí, Anistonová mu řekla: "'No, tak nějak spím, myslím. Uvědomila jsem si [že] nejsem ohleduplná... ohledně svého spánku," řekla. Tehdy se Anistonová začala učit o nespavosti. Lékař jí vysvětlil, že spánek by měl být pro ni prioritou číslo jedna, protože během spánku tělo omlazuje a bez spánku je tělo během dne negativně ovlivněno. To s Anistonovou rezonovalo. "Začnete si všímat: 'Jsem letargická, nechce se mi cvičit, hrozně jím, mám kruhy pod očima,' víte, začnou se dít různé věci, a to jsou právě následky nedostatku spánku," řekla.

Co je to nespavost? Ačkoli každý člověk zažívá špatné noci, když je ve stresu, doktorka Jennifer Martinová, klinická psycholožka a zvolená prezidentka Americké akademie spánkové medicíny (AASM), uvedla, že většina lidí po odeznění stresu opět normálně spí. "U některých lidí se však stává, že krátkodobý stres vede k chronickým problémům se spánkem," uvedla Martinová pro Healthline. Podle ní se nespavost považuje za poruchu spánku (také se jí říká chronická nespavost), pokud se u vás alespoň třikrát týdně po dobu nejméně tří měsíců vyskytuje některá z následujících příčin: Mají problémy s usínáním

Nemohou zůstat spát

Ráno se budí příliš brzy "Není neobvyklé, že někdo s nespavostí je na konci dne tak unavený, že na chvíli usne a pak se probudí uprostřed noci nebo v ranních hodinách a nemůže znovu usnout," řekla Martinová. Anistonová uvedla, že během svého života zažila všechny tři formy nespavosti, přičemž každá z nich ovlivnila její fungování během dne. Martin vysvětlil, že nespavost ovlivňuje lidi během dne ve dvou rovinách: Necítíte se dobře . "Možná mají fyzické příznaky - mohou pociťovat bolest hlavy nebo těla nebo žaludeční nevolnost, problémy se soustředěním nebo soustředěním, mohou se cítit ospalí nebo unavení a vyčerpaní," řekla.

. "Možná mají fyzické příznaky - mohou cítit bolest hlavy nebo těla nebo žaludeční nevolnost, problémy se soustředěním nebo soustředěním, mohou se cítit ospalí nebo unavení a vyčerpaní," řekla. Cítí úzkost z toho, že nespí. "Mnoho lidí s nespavostí si začne dělat starosti kvůli nespavosti a cítí úzkost, když se blíží čas jít spát. Veškerý tlak na to, aby se pořádně vyspali, ji ve skutečnosti ještě zhoršuje," řekla Martinová.

Komu hrozí nespavost? AASM uvádí, že u dospělých má příznaky nespavosti asi 30 % lidí, 10 % trpí nespavostí, která je natolik závažná, že způsobuje následky během dne, a méně než 10 % má pravděpodobně chronickou nespavost. Martin však poznamenal, že během pandemie COVID-19 se míra nespavosti dramaticky zvýšila. Dodala, že následující skupiny jsou nespavostí ohroženy ve zvýšené míře: Ženy trpí chronickou poruchou nespavosti téměř dvakrát častěji než muži. "U žen pozorujeme vysokou míru nespavosti kolem středního věku, což nemusí nutně souviset s menopauzou, ale spánek bývá během menopauzy více narušen," řekla.

zakoušejí chronickou poruchu nespavosti téměř dvakrát častěji než muži. "U žen pozorujeme vysokou míru nespavosti kolem poloviny života, která nemusí nutně souviset s menopauzou, ale spánek bývá během menopauzy více narušen," řekla. U mladých mužů je míra nespavosti vyšší než v minulosti. "Dříve to bylo tak, že vyšší míru nespavosti měli starší muži, ale došlo k demografickému posunu," řekla Martinová.

mají vyšší míru nespavosti než v minulosti. "Dřív to bylo tak, že starší muži měli vyšší míru výskytu, ale došlo k demografickému posunu," řekl Martin. Zvýšenému riziku jsou vystaveny etnické menšiny a ekonomicky znevýhodněné osoby, které se v životě setkaly s významným traumatem.

Které se v životě setkaly s významným traumatem, jsou vystaveny zvýšenému riziku. Osoby s genetickou predispozicí k nespavosti mohou být ohroženy tím, že ve stresu nebudou dobře spát. "Zdá se, že nespavost se vyskytuje v rodinách, ale tato oblast se objevuje posledních 10 let a potřebuje další výzkum," řekl Martin.

Jaké jsou možnosti léčby nespavosti? Dr. Steven Feinsilver, ředitel Centra pro poruchy spánku v nemocnici Lenox Hill v New Yorku, uvedl, že výzkumy ukazují, že kognitivně-behaviorální léčba nespavosti (CBT-I), která pomáhá identifikovat a nahradit myšlenky a chování, které negativně ovlivňují spánek, návyky podporujícími zdravý spánek, je při léčbě nespavosti účinnější než léky. Martin souhlasil. Ve své praxi léčí lidi pomocí CBT-I. "Na léky se díváme jako na něco, co přidáte, pokud se stav člověka po vyzkoušení CBT-I dostatečně nezlepší," řekla. "Moje klinická zkušenost je taková, že můžeme použít CBT-I, aby lidé začali lépe spát... a použít léky, pokud se jim nepodaří dosáhnout tak dobrého spánku, jak by chtěli... ale nemáme léky, které by se daly používat po neomezenou dobu. Jedním z problémů léků je, že nemáme plán, jak jejich užívání ukončit." Chcete-li si sami začít vytvářet správnou spánkovou hygienu, Feinsilver navrhuje následující:

Dodržujte čas vstávání Vyberte si čas vstávání a dodržujte ho sedm dní v týdnu pomocí budíku bez ohledu na to, jak špatně spíte. "Čas buzení je to, co nastavuje cirkadiánní rytmus (tělesné hodiny) a nelze ho snadno měnit ze dne na den. To je důvod, proč lidé trpí jet lagem," říká Feinsilver.

Dostávejte sluneční světlo a cvičte Po probuzení se co nejdříve vystavte světlu. "Přirozené světlo je nejlepší, pokud je slunce nahoře. Vyjít ven a projít se je skvělé, pokud je to praktické. Světlo je důležité pro nastavení cirkadiánních hodin," řekl Feinsilver.

Vyhraďte si čas na starosti Několik hodin předtím, než půjdete spát, si sepište seznam toho, co musíte následující den udělat, a odložte ho stranou. "Jde o to, že když se v noci probudíte, můžete mít pocit, že si s těmito věcmi nemusíte dělat starosti; jsou napsané," vysvětlil Feinsilver.

Relaxujte hodinu před spaním Vyvětrejte hodinu před spaním, ale bez telefonu nebo jiné osobní elektroniky. "Pokud chcete, čtěte si, ale jen pokud je to pro potěšení, nic, co by vyžadovalo soustředění na práci, učení. Nemělo by to být v posteli, postel je na spaní (s jednou výjimkou)," říká Feinsilver.

Zdroje: https://www.healthline.com/health-news/jennifer-aniston-on-living-with-insomnia-and-the-sleep-hacks-that-help , Unsplash

Podobné články

3 Komentářů

uqicudqoxodi

uqicudqoxodi

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Uodluc <a href="http://slkjfdf.net/">Pnaeko</a> xsl.dsjh.flatify.cz.mci.wn http://slkjfdf.net/

Reply
aresusajipax

aresusajipax

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Amorab <a href="http://slkjfdf.net/">Epagoh</a> cck.bemc.flatify.cz.hka.up http://slkjfdf.net/

Reply
saoviclu

saoviclu

před 1 roky

http://slkjfdf.net/ - Aoxoleyij <a href="http://slkjfdf.net/">Iuweweqe</a> wuq.iuhr.flatify.cz.lbz.fo http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: